KOMENTARZ 06.05.2022

KOMENTARZ 06.05.2022

Stopy procentowe w górę po raz ósmy. Nie obyło się bez zaskoczenia - komentuje Andrzej Jelinek, Prezes Zarządu TKF

RPP cały czas zaskakuje – czyli robi to co lubi Prezes Adam Glapiński. Tylko 3 z 8 podwyżek były zgodne z oczekiwaniami analityków, co świadczy o tym, że decyzje nie są transparentne. Mamy sytuację taką, że rynek dosłownie próbuje zgadywać co też zrobi RPP. Decyzja tym bardziej dziwi w aspekcie wcześniejszych słownych zapowiedzi umocnienia się złotego, a jak złoty zachował się w czwartek każdy widział. Prezes NBP wyjaśnił, iż rynek się mylił, analitycy obserwują przecież mniej czynników niż NBP, dlatego podwyżka wyniosła 0,75, a nie jak się błędnie spodziewali analitycy 1,0. Taka decyzja wyniknęła z dyskusji wszystkich członków RPP.

Oglądając na żywo konferencję o godzinie 15:00 nie dowiedzieliśmy się niczego nowego. Znowu usłyszeliśmy, że w NBP pracują najlepsi specjaliści, nikt nie popełnił żadnego błędu, nie ma mowy o tym, że stopy procentowe zostały podniesione zbyt późno. Nie ma mowy o tym, że RPP zaspała. Nigdzie na świecie nie ma innego kraju w którym tak zaciekle atakuje się NBP i nigdzie na świecie nikt nie mówi, że wysoka inflacja to wina banku centralnego. NBP działa wszystkimi środkami, które ma, a więcej ich już nie ma, aby ta przejściowa sytuacja się nie utrwaliła. Cytując Prezesa NBP Adama Glapińskiego: „Walka z inflacją odbywa się w Polsce w odpowiednim tempie i z właściwą dynamiką wzrostu stóp procentowych (...). RPP od kilku miesięcy podnosi stopy procentowe i będziemy to robić nadal, aż osiągniemy pewność, że inflacja trwale się obniży. Obniżki stóp procentowych według danych na ten moment to koniec 2023 lub początek 2024”.

Andrzej Jelinek

 

Prezes Zarządu TKF 

09.04.2022

 

 

Interesuje Cię więcej informacji na temat bieżących wydażeń? Dołącz do naszego newslettera. Napisz na info@tkf.pl lub skorzystaj z formularza kontaktowego. 

 

Chciałbyś zostać jednym z naszych klientów i zacząć zyskownie inwestować sprawdź naszą ofertę tutaj

WRÓĆ DO GÓRY