KOMENTARZ 23.09.2022

KOMENTARZ 23.09.2022

Ile jeszcze mogą wzrosnąć stopy procentowe i w ślad za nimi rentowności obligacji skarbowych? Czy to już dobry moment na zakup funduszy obligacji długoterminowych? - komentuje Tomasz Kuprasz, Doradca Inwestycyjny nr 553, Wiceprezes Zarządu TKF

Wraz z utrzymującą się, wysoką inflacją banki centralne coraz mocniej dokręcają śrubę polityki monetarnej. Coraz mniej analityków spodziewa się szybkiej zmiany tej polityki. Warto zwrócić uwagę, że na przestrzeni ostatnich dekad, FED nie kończył cyklu podwyżek, dopóki stopy procentowe nie przewyższały inflacji – ta obecnie wynosi w USA 8,3%. Rynek obecnie wycenia przyszłe stopy procentowe powyżej 4%, ale może nie być to ostateczny poziom. Widać to również na rosnącej krzywej rentowności w USA. Warto w tym miejscu wrócić również do polskiej krzywej rentowności 10cio letnich obligacji. Ta  niebezpiecznie zakręca znów w górę. Przy inflacji powyżej 16% nie możemy zakładać, że nie zobaczymy nowych szczytów, choć dla funduszy długoterminowych obligacji nie wróżyłoby to nic dobrego.

 

Tomasz Kuprasz

Wiceprezes Zarządu TKF 

26.09.2022

 

 

Interesuje Cię więcej informacji na temat bieżących wydażeń? Dołącz do naszego newslettera. Napisz na info@tkf.pl lub skorzystaj z formularza kontaktowego. 

 

Chciałbyś zostać jednym z naszych klientów i zacząć zyskownie inwestować sprawdź naszą ofertę tutaj

WRÓĆ DO GÓRY