Fundusze inwestycyjne - podsumowanie kwietnia 2020

Fundusze inwestycyjne - podsumowanie kwietnia 2020

Po katastrofalnym wręcz marcu, miniony miesiąc przyniósł dynamiczne odreagowanie i zadowoleni są inwestorzy praktycznie wszystkich kategorii funduszy.

ZATRZĘSIENIE SŁABYCH DANYCH 

W Stanach Zjednoczonych liczba osób, które złożyły wniosek o zasiłek dla bezrobotnych przekroczyła 30 milionów. Analitycy zwracają uwagę, iż kolejne miliony czekają w kolejce. Gdyby nie obecny system pomocy społecznej i pakietów dla bezrobotnych można by wprost porównać sytuację do Wielkiego Kryzysu w latach 30 ubiegłego wieku. Te dane mimo, że liczbowo robią wrażenie, są całkowicie ignorowane przez rynki.

Najbardziej popularne pytanie w kwietniu – jak indeksy mogą rosnąć, skoro dane są tak złe? Produkcja przemysłowa spadła w Stanach Zjednoczonych o 5,4% i był to największy spadek produkcji w USA od 1946 roku. Wskaźnik przemysłowy FED z Filadelfii zanotował ujemną wartość -56,6,  najniższą od 1980 roku. 

W Europie poznaliśmy odczyty PMI. Trudno to nawet opisać. Dla PMI poziomem neutralnym jest odczyt na poziomie 50 punktów. Odczyty powyżej traktujemy jako „pozytywne”, poniżej zaś tego poziomu jako „negatywne”. W najgorszym momencie kryzysu finansowego odczyt PMI usługowego dla strefy EURO wyniósł niewiele powyżej 35 pkt, a PKB wówczas spadło o ponad 3%. Aż strach pomyśleć co nas czeka podczas publikacji najbliższego odczytu PKB dla strefy EURO…

RYNEK OBLIGACJI SKARBOWYCH

W ostatnich dniach kwietnia notowaliśmy dynamiczny spadek rentowności polskich 10 latek. Zanotowaliśmy historyczne minimum na poziomie 1,296. Można powiedzieć, że nastąpiło uspokojenie sytuacji po zwariowanym marcu i wszystko wróciło do normy. Można jednak również zastanawiać się, gdzie jest granica - jak długo jeszcze mogą spadać rentowności polskich (i nie tylko) obligacji?

Dużo się działo również w temacie obligacji skarbowych detalicznych (oszczędnościowych). Obligacje oszczędnościowe dedykowane do inwestorów indywidualnych cieszyło się tak wielką popularnością w ostatnich miesiącach, że chyba MF doszło do wniosku, że nawet jak obniży oprocentowanie mocniej niż wyniosły obniżki stóp procentowych to i tak znajdą się na nie nabywcy. Oprocentowanie 3 miesięcznych obligacji o stałym oprocentowaniu spada z 1,50% na 0,50%, dwuletnich zaś z 2,10% na 1,00%. Zmiana będzie dotyczyła nowych emisji od 1 maja 2020. Do końca kwietnia można było jeszcze nabywać emisje na „starych” warunkach. 

WYNIKI POSZCZEGÓLNYCH RYNKÓW

Istny rollercoaster. W lutym i marcu drastyczne spadki. W kwietniu zaś bardzo dynamiczne odbicie. Dla niektórych rynków był to jeden z najlepszych miesięcy w ich historii. Na całym świecie wśród inwestorów króluje jedno pytanie - czy mamy trwałe odbicie i to co najgorsze już za nami, czy też to tylko korekta i dalsze spadki przed nami. 

WYNIKI 1M NA 30.04.2020

INDEKS

KRAJ

KWIECIEŃ 2020 

STYCZEŃ - KWIECIEŃ 2020

WIG20

POLSKA

+8,98%

-23,32%

mWIG40

POLSKA

+14,97%

-16,16%

sWIG80

POLSKA

+14,11%

-2,78%

BUX

WĘGRY

+6,17%

-23,66%

RTS

ROSJA

+10,90%

-27,37%

XU100

TURCJA

+12,79%

-11,64%

DAX

NIEMCY

+9,32%

-18,02%

S&P500

USA

+12,68%

-9,85%

NASDAQ

USA

+15,45%

-0,93%

BOVESPA

BRAZYLIA

+10,25%

-30,39%

SHC

CHINY

+3,99%

-6,23%

NIKKEI

JAPONIA

+6,75%

-14,64%

SUROWCE

Poniedziałkowy wieczór, 20 kwietnia 2020 roku zapamiętamy na długo. Niewykluczone, że plakat z notowaniami majowego kontraktu na ropę naftową zawiśnie wkrótce na jednej ze ścian w siedzibie TKF. Doszło do niespotykanej dotąd sytuacji. Notowania wygasającego dzień później kontraktu spadły poniżej zera. O tym, że notujemy spadek popytu na ropę i o tym, że podaż jest zbyt duża wiemy od dobrych kilkunastu tygodni. Ale niewielu spodziewało się takiego obrotu sprawy, a jeśli już takie głosy się pojawiały były one odbierane w kategorii żartu lub teorii spiskowych. A jednak stało się. Notowania kontraktu spadły do -37,63 USD (słownie: MINUS trzydzieści siedem dolarów sześćdziesiąt trzy centy). Co to tak naprawdę znaczy (znaczyło w danym momencie)? Największy hub do magazynowania ropy WTI znajduje się w Cashing w Oklahomie. Na koniec maja, kiedy to fizycznie trzeba się rozliczyć w tego kontraktu, Cashing będzie pełny. Posiadacze tego kontraktu będę musieli fizycznie ropę odebrać, gdyż nie będzie możliwości jej zmagazynowania. Doszło do takiej sytuacji, iż za jej odbiór nie trzeba było zapłacić, tylko odbiorca poza ropą otrzymał jeszcze niemal 40 USD za każdą baryłkę ropy z odbiorem na maj. Na koniec kwietnia cena zatrzymała się na 18,84 USD za baryłkę, ale cały miesiąc był bardzo zmienny. Za niespełna trzy tygodnie przekonamy się czy nie będzie powtórki z rozrywki i czy znowu nie pojawią się ujemne ceny na wygaśnięciu kontraktu, tym razem z odbiorem na czerwiec. 

Nic dziwnego, że w takiej sytuacji rynkowej drożało również złoto. Był już taki moment w którym cena zbliżyła się nawet do 1750 USD. Szczególnie odczuli to inwestorzy w takim kraju jak Polska, gdzie dodatkowo wpływ na wzrost ceny fizycznego złota miało osłabienie się lokalnej waluty do amerykańskiego dolara. Do tego jeszcze trzeba dodać problemy związane z logistyką (zamknięte granice) oraz przerwy w pracy w największych mennicach w Szwajcarii i Niemczech. 

FUNDUSZE INWESTYCYJNE

WYNIKI FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH W KWIETNIU 2020 ROKU

To co nam zafundowały rynki w marcu i kwietniu nie mogło pozostać bez echa i reakcji inwestorów indywidualnych. W marcu inwestorzy wypłacali masowo pieniądze z funduszy inwestycyjnych - zanotowaliśmy ujemne saldo na ponad 20 miliardów netto! Zarządzający byli więc pod podwójną presją. Z naszych rozmów z zarządzającymi wynikało, iż rynek jest podzielony jak nigdy dotąd. Było to widoczne również w wynikach funduszy - część zarządzających widziała szansę w przecenie marcowej, część spodziewała się większych problemów i na tyle ile im statut pozwalał ograniczali ekspozycje akcyjne. 

Przejdźmy zatem do konkretów. W kwietniu mamy odwrotną sytuację niż w marcu. Tym razem nietrudno zgadnąć, iż najgorsze wyniki musiały osiągnąć fundusze typu "short" (grające na spadki). Quercus Short stracił 11,08%, zaś Ipopema Short Equity 11,05%. 

Podium zostało stanowczo zdominowane przez PKO Akcji Rynku Złota, który zyskał w kwietniu 41,05%! Kosmiczny wręcz wynik. Podium uzupełnił Superfund Alternatywny (również rynek złota - akcje spółek wydobywających złoto i ETF replikujące cenę złota) z miesięcznym wynikiem +38,54% oraz PKO Surowców Globalny +30,14%. 

FUNDUSZE INWESTYCYJNE - POLSKA

Warto z pewnością zwrócić uwagę na wyniki funduszy kategorii MIŚŚ. SWIG80 na koniec kwietnia już niemal odrobił poniesione w tym roku straty, jednak zarządzający funduszami poradzili sobie znacznie lepiej. Niemal każdy fundusz z grupy wypracował dwucyfrowy zysk w kwietniu. Na złoty medal zasłużył Aviva Investors Małych Spółek zyskując +26,69%. W 2020 roku bezkonkurencyjny jest fundusz Skarbiec Małych i Średnich Spółek, który w tym roku zyskał już 15,4%! 

W kategorii funduszy akcyjnych uniwersalnych najlepszy wynik uzyskał Rockbridge Dywidendowy +29,62%, jednocześnie zdecydowanie dystansując konkurencję w wyniku od początku roku +14,2%. Zarządzający zdecydowanie odszedł od dotychczasowej strategii inwestowania w spółki dywidendowe (w czasie epidemii większość spółek zawiesza wypłatę dywidendy), kierując się w stronę sektorów odpornych na epidemię. Zmiana nazwy, która nastąpi w najbliższych dniach mówi wszystko - "Rockbridge Gier i Innowacji".  

Kwiecień był również bardzo udanym miesiącem dla posiadaczy funduszy obligacji. Większość z nich odrobiło marcowe straty i notuje bardzo satysfakcjonujące wyniku w 2020 roku. NN Obligacji 2 zyskuje 4,4% od początku roku. Wśród funduszy dostępnych na bezpłatnej platformie www.funduszetkf.pl wyróżnić trzeba Skarbiec Obligacja +0,99% w kwietniu i +2,80% od początku roku oraz Investor Obligacji +1,05% w kwietniu i +1,70% od początku roku. Oba fundusze wykorzystujemy w portfelach modelowych. 

FUNDUSZE INWESTYCYJNE - ŚWIAT

Inwestorzy, którzy postawili na szeroką dywersyfikację geograficzną również powinni być zadowoleni. Za wyniki kwietniowe wyróżnić należy m.in. Esaliens Okazji Rynkowych +21,54%,  Allianz Małych Spółek Europejskich +18,55%, AXA Selective Equity +16,99%, Generali Akcje Nowa Europa +15,19% oraz Allianz Akcji Rynków Wschodzących +11,29%. 

JAK BUDOWAĆ SWÓJ PORTFEL INWESTYCYJNY W TAK TRUDNEJ SYTUACJI?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Ale wynika z jednej prostej przyczyny. Trzeba zacząć nie od analizy wyników i aktualnej sytuacji rynkowej, ale od analizy własnej osoby jako inwestora. Jakie mamy cele inwestycji? Jaki horyzont inwestycyjny? Jakie doświadczenie? Jak to wszystko połączyć z aktualną sytuacją rynkową mogą się Państwo dowiedzieć kontaktując się z nami. W tej wyjątkowej sytuacji jesteśmy gotowi na indywidualne spotkania online. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub poprzez nasz facebookowy fanpage.  

WRÓĆ DO GÓRY