Fundusze inwestycyjne - podsumowanie marca 2020

Fundusze inwestycyjne - podsumowanie marca 2020

Marzec obfitował w tak wiele gwałtownych ruchów, decyzji banków centralnych i innych działań, że z powodzeniem moglibyśmy nimi zagospodarować rok, albo i lata.

TEMAT NADRZĘDNY KOLEJNY MIESIĄC Z RZĘDU TEN SAM - KORONAWIRUS 

Absolutnym tematem numer jeden dla wszystkich wydarzeń mających miejsce w marcu pozostaje rozprzestrzeniający się wirus powodujący chorobę COVID-19. Na początku marca liczba potwierdzonych zarażonych na całym świecie wynosiła około 88 tysięcy. Na koniec miesiąca liczba ta wynosiła już ponad 857 tysięcy. Na całym świecie nie ma najprawdopodobniej zakątka, gdzie choroba ta nie zbierałaby swoich żniw. Co więcej jednak, nie chodzi tylko o kwestie zdrowotne – światowa gospodarka zdaje się klęczeć na kolanach, a o tym czy zostanie rozłożona na łopatki zadecyduje to jak szybko zostanie wynaleziona szczepionka – zauważa Tomasz Kuprasz, Członek Zarządu TKF.

SYTUACJA NA RYNKACH

Pod wieloma względami ostatni miesiąc był negatywnie rekordowy: najgorszy tydzień w historii GPW ze spadkiem – 22,60% (9-13.03), najgorsza sesja dla WIG20 – 13,28% (12.03.2020). Podobne spadki przetoczyły się przez rynki zagraniczne, a największe światowe indeksy weszły w tzw. techniczną bessę po spadku o 20% od szczytów z 19 lutego 2020 (SP500 i DAX). 16 marca WIG20 przekroczył minimum z 2009 roku i spadł do 1248,77. Panika wśród inwestorów dosłownie eksplodowała. 12 marca 2020 najbardziej popularny indeks nastrojów w śród inwestorów, wyliczany przez CNN – FGI (Fear & Greed Index) zanotował historyczne minimum i najniższa możliwą wartość : 1 (Extreme Fear) – zauważa Andrzej Jelinek, Prezes Zarządu TKF.

Warto jednak zauważyć, że cechą charakterystyczną dla wszystkich rynków była zmienność. Pierwsze tygodnie marca upłynęły na kontynuacji spadków z lutego. Druga połowa marca to równie wiele spektakularnych wzrostów w tym np. największy jednosesyjny wzrost od czasów Wielkiego Kryzysu w 1933 roku: DJIA + 11,37% (24 marca 2020). Ostatecznie wynik za pierwszy kwartał poszczególnych indeksów to: SP500 -20%, DJIA -23,20%, NIKKEI -20,04%; DAX  -25,02%, WIG20 – 29,64%. Choć spadki chwilowo zostały powstrzymane, najprawdopodobniej to jeszcze nie koniec przeceny, co zdaje się potwierdzać analiza techniczna najważniejszych rynków – zauważa Tomasz Kuprasz, Członek Zarządu TKF.

Sytuację gospodarczą starają się ratować banki centralne z FEDem na czele. Zgodnie z zapowiedziami FED, skupi on z rynku dosłownie wszystko, co będzie do kupienia. Nie tylko w segmencie obligacji oraz papierów dłużnych opartych o hipoteki (MBS), ale również wkroczy na rynek obligacji korporacyjnych. Dodatkowo wymieni na gotówkę instrumenty oparte o kredyty studenckie, samochodowe, pożyczki małych przedsiębiorstw, kończąc na długu kart kredytowych. Warto zauważyć, iż w pierwszym momencie inwestorzy na tak zainicjowane działania zareagowali negatywnie tak jakby zakładali, że w realnej gospodarce musi być naprawdę źle skoro FED decyduje się na tak daleko idące kroki – komentuje Tomasz Kuprasz, Członek Zarządu TKF.

RYNEK OBLIGACJI SKARBOWYCH

W pierwszych tygodniach paniki spowodowanej koronawirusem inwestorzy wyprzedawali akcje i szukali schronienia w bezpieczniejszych klasach aktywów – czyli m.in. obligacjach skarbowych. Początkowo polskie obligacje cieszyły się bardzo dużym powodzeniem, wskutek czego ich rentowności spadły do rekordowych, nienotowanych nigdy w historii naszego kraju poziomów. Ewidentnie wówczas zostaliśmy potraktowani jako bezpieczna przystań, na równi z wieloma krajami rynków rozwiniętych. Jednak w momencie, gdy inwestorzy zamykali pozycja na niemal każdym rynku (dzień w którym tracą akcje, obligacje i złoto), sytuacja się diametralnie odwróciła. Inwestorzy zaczęli wyprzedawać polskie obligacje. Rentowność z poziomu poniżej 1,40 skoczyła do prawie 2,30. Spowodowało to dynamiczny skok cen oraz w wielu przypadkach rzadko spotykane wahania w wycenach funduszy obligacji. - komentuje Andrzej Jelinek, Prezes Zarządu TKF. Ostatecznie do akcji wkroczył Narodowy Bank Polski, który trzykrotnie wziął udział w akcjach skupując polskie obligacje za kwotę niemal 19 miliardów złotych, stając się tym samym posiadaczem niemal 2% polskiego długu.

WYNIKI POSZCZEGÓLNYCH RYNKÓW

Od euforii jeszcze w styczniu, kiedy to S&P500 zanotował rekrod wszechczasów zeszliśmy do jednego z najgorszych kwartałów w historii giełdy amerykańskiej. Rok temu w Polsce przy poziomach 2400 punktów na WIG20 sporo część inwestorów szykowała się na szybki powrót do poziomów powyżej 2500 punktów. Kto z nich spodziewał się, że po roku zobaczymy mniej niż 1250 punktów? No chyba nawet najwięksi pesymiści tego nie przewidzieli. Wyniki poszczególnych rynków w marcu 2020 roku przedstawia poniższa tabela. 

WYNIKI 1M NA 31.03.2020

INDEKS

KRAJ

MARZEC 2020 

STYCZEŃ - MARZEC 2020

WIG20

POLSKA

-14,48%

-29,64%

mWIG40

POLSKA

-20,44%

-27,07%

sWIG80

POLSKA

-11,76%

-14,80%

BUX

WĘGRY

-17,64%

-28,10%

RTS

ROSJA

-21,95%

-34,51%

XU100

TURCJA

-15,43%

-21,66%

DAX

NIEMCY

-16,44%

-25,01%

S&P500

USA

-12,51%

-20,00%

NASDAQ

USA

-10,12%

-14,18%

BOVESPA

BRAZYLIA

-36,86%

-29,90%

SHC

CHINY

-4,51%

-9,83%

NIKKEI

JAPONIA

-10,53%

-20,04%

SUROWCE

Kiedy w połowie września ubiegłego roku drony przeprowadziły atak na rafinerię w Arabii Saudyjskiej cena ropy (WTI) wzrosła niemal o 15% do ponad 63 USD, pojawiało się wiele głosów, że kwestią czasu jest przekroczenie bariery 100 USD. Minęło raptem pół roku i sytuacja jest zgoła odmienna. W samym tylko marcu mieliśmy kilka dni w których zmiana ceny wyrażona w procentach była dwucyfrowa. W 30 marca cena sięgnęła ropy WTI spadła poniżej 20 USD – czyli niewidzianych od 2002 roku. Przyczyny takiego stanu rzeczy są dwie: różnice zdań nieformalnej grupy OPEC+ oraz koronawirus i prognozowany spadek popytu na ropę. Cokolwiek nie miałoby się wydarzyć w najbliższych tygodniach, miesiącach wszystko sprowadza się do powrotu do równowagi podażowo popytowej. Kluczowym problem dzisiaj jest to, że nikt nie jest w stanie oszacować poziomu przy jakim miałoby to nastąpić. Wydaje się, że wojna cenowa, którą teraz (po raz kolejny) rozpoczęła Arabia Saudyjska powinna się zakończyć tak jak zawsze. Będą bankructwa, rynek się oczyści i powinien wrócić do wyższych poziomów. Na 31 marca cena ropy WTI wynosiła 20.48. Patrząc dzisiaj na dane, przy jakich cenach równoważą się budżety zaangażowanych w wydobycie i produkcję państw, wydaje się, że kwestią czasu jest kiedy cena wróci na poziomy powyżej 30USD, a może nawet 40USD. Choć oczywiście nie należy wykluczyć dalszych spadków w krótkiem i średnim terminie - zauważa Andrzej Jelinek, Prezez Zarządu TKF. Warto zauważyć, iż największym wygranym układu OPEC+, który właśnie przestaje funkcjonować było USA, które zwiększyło swoją produkcję o 50%. Aktualna produkcja USA to ponad 13 mln baryłek dziennie, a sam sektor łupkowy w USA w kwietniu będzie wydobywał ponad 9 mln baryłek dziennie. W ciągu 4 lata udział USA w globalnym wydobyciu ropy wzrósł z 9% do 13%. Przy aktualnych poziomach cen wydobycie staje się nieopłacalne dla wielu firm, ale trudno spodziewać się natychmiastowego spadku aktywności.

FUNDUSZE INWESTYCYJNE

WYNIKI FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH W MARCU 2020 ROKU

Trudno oczekiwać pozytywnych wyników w takim miesiącu. Byliśmy przecież świadkami takich dni, w których traciły wszystkie aktywa. Bez wątpienia jednak największe straty ponieśli inwestorzy posiadający akcje oraz pozycję na ropie naftowej. Z pewnością był to bardzo trudny okres dla zarządzających funduszami, którzy poza sytuacją na giełdach musieli się zmagać z dużymiu wykupami składanymi przez inwestorów. Szczegóły poznamy za kilka tygodni w danych publikowanych przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami. 

Najgorszym funduszem inwestycyjnym otwartym w marcu został NOVO Akcji, który stracił 33,67%. W związku z faktem, iż fundusz ten nie znajduje się w naszej ofercie, a regularnie znajduje się na samym końcu zestawienia - z ciekawości zajrzeliśmy do "środka" funduszu. Według danych na koniec lutego akcje stanowiły "zaledwie" 51%, polskie obligacje skarbowe 15%, obligacje przedsiębiorstw 15%, gotówka i lokaty 16%. Można powiedzieć, że jak na fundusz akcji byli doskonale przygotowani na fatalny marzec. Oj będzie się tłumaczył zespół zarządzających inwestorom! Tym bardziej, że drugie miejsce na tym niechlubnym podium zajął fundusz tego samego zespołu - Opera Beta-plus.pl, tracąc w marcu 33,27%. "Podium" uzupełnia MetLife Akcji Ameryki Łacińskiej ze stratą 33,18%. Tu jednak można zrozumieć ten fakt - brazylijski indeks stracił przecież niemal 37%. 

Nietrudno zgadnąć, iż przy takich wydarzeniach rynkowych najlepsze wyniki osiągnęły fundusze z grupy short (grających na spadki). Quercus short +7,63%, Ipopema Short Equity +7,35%. Na trzecim miejscu niespodzianka... ten sam zespół zarządzających po raz trzeci na podium, tym razem w pozytywnym tego słowa znaczeniu - Optium VL Aktywny +4,52%.  

POLSKIE FUNDUSZE INWESTYCYJNE

Wśród funduszy inwestycyjnych otwartych inwestujących głównie w polskie spółki wyróżnić należy te, które straciły najmniej - czyli MetLife Akcji Polskich (-7,39%) oraz Investor Akcji Spółek Dywidendowych (-9,97%). W tym miejscu należy zaznaczyć, iż coraz bardziej popularną praktyką wśród zarządzających jest fakt dodawania do swoich portfeli akcji zagranicznych, chociaż w dalszym ciagu ich benchamarkiem jest rynek polski. 

Wśród funduszy małych i średnich spółek po raz kolejny klasę pokazał Michał Stalmach tracąc zdecydowanie najmniej z grupy swoich konkutentów (-6,39%). Warto również zauważyć, iż jest to jedyny fundusz z tej grupy, który notuje dodatnik (+1,90%) wynik za okres 12 miesięcy. Na drugim końcu tego zestawienia Agio Akcji Małych i Średnich Spółek ze stratą 24,90%. 

Ze względu na panikę rynkową, której doświadczyliśmy w marcu okresowo traciły również fundusze obligacji. Z dwóch względów. Po pierwsze wahania rentowności obligacji skarbowych poszczególnych państw (w tym Polski) były naprawdę znaczne. W przypadku polskich 10 latek zakres wahań rentowności to 1,333 - 2,313! Musiało to mieć znaczny wpływ na wyceny. Drugim aspektem była awersja do obligacji korporacyjnych i ich przecena. Część funduszy zawiera mniejsze lub większe aktywa tej klasy. Najwięcej powodów do zmartwień mieli inwestorzy w PKO TFI. PKO Obligacji Skarbowych Plus SFIO -2,10% oraz PKO Obligacji Skarbowych -1,83%. Ale są wyjątki od tej sytuacji - np. EQUES Obligacji zyskał 0,79% w marcu. Jednak prawdziwy dramat obserwowaliśmy w funduszu klasyfikowanym jako fundusz obligacji długoterminowych - PZU Papierów Dłużnych Polonez, który stracił w marcu 5,24%! W tym przypadku fundusz oddał to co wcześniej zarobił. Działo się to za sprawą obligacji np. tureckich, rumuńskich czy rosyjskich. Warto jednak zwrócić uwagę, iż funudsz indeksowy inPZU Obligacje Polskie z kolei zarobił w marcu 1,25%. 

GLOBALNE FUNDUSZE INWESTYCYJNE

Z grupy funduszy akcji globalnych rynkó rozwiniętych wyróżnił się Caspar Globalny, który stracił ledwie 0,75%, podczas gdy drugi najlepszy fundusz w grupie - Generali Globalnych Akcji Wzrostru zanotował stratę 5,17%

W ubiegłym miesiącu bardzo gorącym tematem było złoto. W przypadku funduszy inwestycyjnych z jednej strony mamy np. Superfund GoldFund, który zyskał 1,44%, a z drugiej PKO Akcji Rynku Złota, który stracił aż 15,83%! Wyjaśnienie jest proste - fundusz inwestuje głównie w akcje spółek związanych z szeroko rozumianym sektorem złota (wydobywcy, przetwórcy, producenci). 

O innych funduszach inwestujących w surowce najlepiej jak naszybciej zapomnieć. Najsłabiej poradził sobie Esaliens Globlanych Zasobów, który w marcu stracił 32,40%. 

JAK BUDOWAĆ SWÓJ PORTFEL INWESTYCYJNY W TAK TRUDNEJ SYTUACJI?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Ale wynika z jednej prostej przyczyny. Trzeba zacząć nie od analizy wyników i aktualnej sytuacji rynkowej, ale od analizy własnej osoby jako inwestora. Jakie mamy cele inwestycji? Jaki horyzont inwestycyjny? Jakie doświadczenie? Jak to wszystko połączyć z aktualną sytuacją rynkową mogą się Państwo dowiedzieć kontaktując się z nami. W tej wyjątkowej sytuacji jesteśmy gotowi na indywidualne spotkania online. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub poprzez nasz facebookowy fanpage.  

WRÓĆ DO GÓRY