Fundusze inwestycyjne - podsumowanie stycznia 2020

Fundusze inwestycyjne - podsumowanie stycznia 2020

Koronowirus, Brexit, wyniki kwartalne spółek, napięta sytuacja w Iranie, podpisanie pierwszej części porozumienia handlowego między USA i Chinami, przełożenie terminu premiery Cyberpunk 2077 - jak to wszystko wpłynęło na wyniki funduszy inwestycyjnych?

SYTUACJA NA ŚWIECIE A NOTOWANIA GIEŁD

Po grudniowych wzrostach większość rynków akcyjnych zakończyło styczeń na minusie. Globalnych przyczyn tych spadków było kilka: gorsze niż oczekiwano wyniki w raportach kwartalnych banków amerykańskich, podpisanie pierwszej części porozumienia handlowego między USA i Chinami, stymulacja gospodarki Chin przez kredyty i obniżanie podatków, wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, napięta sytuacja w Iranie czy wybuch epidemii koronowirusa w Chinach i panika z nim związana, która przeniosła się na cały świat. Do tego dodać możemy omówienie przez Mario Draghi'ego przed Parlamentem Europejskim rocznego raportu EBC - podczas przemówienia szef EBC zaznaczył, że dane makroekonomiczne są słabsze niż oczekiwano, a czynniki globalne i niepewność widoczna na rynkach wymagają dalszego stymulowania gospodarki.

TEMAT MIESIĄCA - KORONOWIRUS

Tematem, który absolutnie zdominował styczeń 2020 był i nadal trwa, jest 2019-nCov – wirus, który w bardzo szybkim tempie dotyka coraz większą ilość osób nie tylko w Chinach, ale i na całym świecie.. Jego pojawienie i rozpowszechnianie się będzie miało nie tylko skutki społeczne, ale z perspektywy rynków zapewne również gospodarczo – finansowe. Należy się tego spodziewać, choć ciężko obecnie ustalić jak duży będzie to wpływ – Chiny w 2019 roku były odpowiedzialne za blisko 20% światowego PKB (w 2002 roku kiedy panował SARS było to ok. 9%). Dziś to druga największa gospodarka na świecie – zarówno eksporter jak i importer. Gospodarka odpowiedzialna za ponad połowę produkcji stali i zużycia miedzi.  Cierpi więc nie tylko branża przemysłowa, ale też turystyka i konsumpcja. Styczeń na indeksach był czerwony. MSCI China spadł o 5,3% (6-30.01.) Zyskują branże związane z farmaceutykami i odzieżą ochronną. Faktem jest jednak, że końcówka 2019 roku była na rynkach mocna i od dłuższego czasu rynki nie reagowały na słabsze dane. Styczniowa korekta miała większy wpływ na wyniki rynków akcyjnych niż sam koronawirus. Analitycy wskazują, że w przeszłości wpływ wirusa na rynki finansowe (nie ogólną sferę gospodarczą) był najczęściej krótkoterminowy (6-8 tygodni)Jeżeli, podobnie jak w przeszłości, wirus zostanie stosunkowo szybko opanowany, rynki wkrótce wrócą do poziomów sprzed wybuchu „strachu”. Tymczasem zyskują tzw. bezpieczne aktywa – złoto, niektóre waluty. Kluczem pozostaje więc „jeżeli zostanie stosunkowo szybko opanowany”… Warto śledzić rynki, biorąc pod uwagę dobre perspektywy dla rynków finansowych na całym świecie na 2020 rok, wydarzenia pierwszego kwartału mogą okazać się szansą na tanie zakupy - komentuje lincencjonowany doradca inwestycyjny, Tomasz Kuprasz.

BREXIT A RYNKI AKCYJNE

Jednym z już częściowo zdematerializowanych zagrożeń zarówno dla warszawskiej giełdy jak i innych światowych parkietów jest Brexit. Wielka Brytania, która w nocy z 31 stycznia na 1 lutego 2020 roku formalnie opuściła Unię Europejską jest partnerem handlowym wielu przedsiębiorstw notowanych na giełdach całego świata. Porozumienia handlowe między Wielką Brytanią, a Unią Europejską i innymi państwami mogą więc odbić się na wynikach spółek. Ze względu na długość procesu opuszczania UE przez Wielką Brytanią, wiele przedsiębiorstw jest już jednak przygotowane na ewentualne negatywne skutki tego wydarzenia.

POLSKI BOHATER - CD PROJEKT

Podczas gdy cały świat z niepokojem oczekiwał na kolejne informacje dotyczące koronawirusa, polscy inwestorzy również musieli się zmierzyć z niespodziewaną informacją. CD Projekt – spółka, która w 2019 roku dała inwestorom zarobić prawie 93%, poinformowała o przełożeniu premiery wyczekiwanej gry – Cyberpunk 2077 z 16.04.2020 na 17.09.2020. Trzeźwo patrząc była to negatywna inwestycja tylko w krótkim terminie (tym bardziej, że analogiczna sytuacja miała miejsce w przypadku poprzedniego hitu Wiedźmin 3). Wielu wskazywało na dodatkowe koszty – 5 dodatkowych miesięcy pracy nad grą czy koszty dodatkowych targów. Dzień po ogłoszeniu tej decyzji był bardzo trudny dla inwestorów (spadek kursu do 250). Jednak jak widać, wiara w zarząd spółki i jego decyzję, nie przeszkodziły spółce na kolejne rekordy - komentuje Prezes Zarządu TKF, Andrzej Jelinek.  

   CD_Projekt.png   

 

NIEPOKOJĄCY SPADEK AKTYWNOŚCI MENAGERÓW

Ostatnie odczyty PMI dla polski nie są najlepsze. 15. miesiąc z rzędu wskaźnik ten znajduje się pod graniczną barierą 50 pkt. W styczniu PMI spadł do poziomu 47,4 pkt. Stało się tak przede wszystkim z powodu znacznego spadku zatrudnienia w przemyśle. Może się okazać, że poprawa danych PMI wielu inwestorom posłuży za wyznacznik dogodnego momentu do dokupienia polskich akcji. Ostatni rok nie był łaskawy dla rodzimego rynku, zresztą nie tylko ostatni rok – podczas gdy zachodnie rynki rosły, polskie indeksy zostawały z tyłu. Obecnie mamy do czynienia z dużą luką na naszej giełdzie, która może zostać nadrobiona między innymi w wyniku reakcji inwestorów na ewentualną poprawę indeksu PMI - komentuje licencjonowany doradca inwestycyjny, Tomasz Kuprasz.  

WYNIKI POSZCZEGÓLNYCH RYNKÓWWYNIKI POSZCZEGÓLNYCH RYNKÓW

Największą stratę w ubiegłym miesiącu odnotował węgierski BUX (-6,53%). Polski WIG20 stracił niespełna 4% (-3,92%). Niemiecki DAX (-2,02%) podobnie jak rosyjski RTS (-2,06%) zakończył pierwszy miesiąc 2020 roku z ponad 2% stratą. Chiński SHC stracił tylko 2,41%. Było to spowodowane faktem, że w związku ze świętami, ostatnie styczniowe notowanie w Chinach miało miejsce 23 stycznia. Pierwszego dnia po przerwie świątecznej, tj. 3 lutego indeks SHC stracił niespełna 8% (-7,72%). Z kolei amerykański S&P 500 zakończył miesiąc z niewielką stratą w wysokości 0,16%. Na plusie styczeń zakończył indeks spółek technologicznych w Stanach Zjednoczonych (+1,99%), indeks 100 największych spółek notowanych na giełdzie w Ankarze (+4,12%) oraz indeksy małych i średnich spółek notowanych na warszawskim parkiecie (mWIG40 +2,57%; sWIG80 +4,75%). 

Warto również wspomnieć, że po podpisaniu przez prezydenta Trumpa pierwszej części porozumienia handlowego z Chinami amerykański indeks S&P500 po raz pierwszy w historii osiągnął wartość ponad 3300 pkt. 

Wyniki poszczególnych rynków w styczniu 2020 roku przedstawia poniższa tabela. 

WYNIKI 1M NA 31.01.2020

INDEKS

KRAJ

STYCZEŃ 2020 

WIG20

POLSKA

-3,92%

mWIG40

POLSKA

+2,57%

sWIG80

POLSKA

+4,75%

BUX

WĘGRY

-6,53%

RTS

ROSJA

-2,06%

XU100

TURCJA

+4,12%

DAX

NIEMCY

-2,02%

S&P500

USA

-0,16%

NASDAQ

USA

+1,99%

BOVESPA

BRAZYLIA

-1,63%

SHC

CHINY

-2,41%

NIKKEI

JAPONIA

-1,91%

SUROWCE

W styczniu, tak samo jak w całym ubiegłym roku niewątpliwym zwycięzcą wśród surowców okazał się pallad - w ciągu pierwszego miesiąca 2020 roku zarobił +16,52%. Na plusie styczeń zakończyły również złoto (+3,93%) i srebro (+0,51%). Dotkliwą  stratę odczuli w ubiegłym miesiącu inwestorzy posiadający w swoich portfelach miedź (-10,01%) i ropę crude (-15,56%). Na tak duży spadek wartości ropy niewątpliwie wpłynęła sytuacja w Iranie, na którą składa się kilka czynników: konflikt między USA i Iranem po zabiciu gen. Kasema Sulejmaniego, sankcje nakładane na Iran przez Prezydenta Trumpa, zestrzelenie w Iranie ukraińskiego samolotu oraz oświadczenie Iranu, że nie będzie się już stosować do ograniczeń wynikających z umowy nuklearnej. Kolejnym czynnikiem, który wpłynął na spadek cen ropy był koronowirus. Linie lotnicze odwoływały loty na tereny zagrożone, a to przecież właśnie one są największym nabywcą tego surowca. 

FUNDUSZE INWESTYCYJNE

AKTYWA FUNDUSZY MIŚS

Pomimo bardzo udanego roku dla funduszy małych i średnich spółek, aż 9 z 24 funduszy zanotowało spadek aktywów w 2019 roku. Niechęć inwestorów indywidualnych do wykorzystywania funduszy akcyjnych polskich jak widać jest tak mocna, że nawet dobre wyniki funduszy nie spowodowały większego zainteresowania. Pewnie skończy się jak zawsze, że największe zainteresowanie będzie już na samym szczycie hossy.                                                                      Przypomnę tylko, iż w 2019 roku najlepszy wynik w sektorze MIŚS osiągnął Skarbiec MIŚŚ +23,0%. Nawet ten fundusz zmagał się z wypłatami klientów. Aktywa wzrosły o 19%, czyli mniej niż wypracował sam fundusz.               Największym wśród 24 funduszy otwartych inwestujących w polskie małe i średnie spółki jest NN Średnich i Małych Spółek, który na koniec 2019 roku zgromadził aktywa 229,26 mln złotych. Łączna wartość aktywów we wszystkich 24 funduszach to 1,935 miliarda złotych. Podczas gdy jeszcze 3 lata temu w 20 funduszach zgromadzone było 2,673 miliarda złotych - komentuje Prezes Zarządu TKF, Andrzej Jelinek.

WYNIKI FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH W STYCZNIU 2020 ROKU

W styczniu 2020 roku najwyższe miesięczne zyski wypracowały dla inwestorów otwarte fundusze inwestycyjne: Skarbiec Spółek Wzrostowych (+10,18%), MetLife Akcji Małych Spółek (+9,38%) i Rockbridge Dywidendowy (+8,78%). Z kolei najsłabiej poradziły sobie w ubiegłym miesiącu otwarte fundusze inwestycyjne: Esaliens Globalnych Zasobów (-10,88%), Rockbridge FIO Akcji Lewarowany (-10,31%) i QUERCUS lev (-8,34%). 

POLSKIE FUNDUSZE INWESTYCYJNE

W grupie funduszy polskich długoterminowych papierów skarbowych najwyższe zyski za styczeń wypracowały dla inwestorów fundusze: PZU Papierów Dłużnych POLONEZ (+0,98%), Generali Korona Obligacje (+0,93%) i PZU Dłużny Aktywny (+0,72%). Największą stratę w tej grupie zanotowały fundusze: PKO Obligacji Rynku Polskiego (-0,44%) , Aviva Investors Obligacji (-0,22%) i MetLife Obligacji Skarbowych (-0,14%). 

Najwyższy miesięczny wynik wśród otwartych funduszy uniwersalnych akcji polskich wypracowały w styczniu: Rockbridge Dywidendowy (+8,78%), Pekao Akcji - Aktywna Selekcja (+3,37%) i QUERCUS Agresywny (+2,43%). Z kolei najwięcej straciły fundusze: ALIOR Stabilnych Spółek (-4,72%), Novo Akcji (-4,69%) i PKO Akcji Plus (-3,08%). 

Wszystkie fundusze akcji polskich małych i średnich spółek zakończył ubiegły miesiąc na plusie. Najwięcej zarobiły fundusze otwarte: MetLife Akcji Małych Spółek (+9,38%), Skarbiec Małych i Średnich Spółek (+6,90%) i Esaliens Małych i Średnich Spółek (+5,58%). Najmniej w tej grupie zyskały w styczniu fundusze: Noble Fund Akcji Małych i Średnich Spółek (+0,86%), PKO Akcji Małych i Średnich Spółek (+1,19%) i Open Finance Akcji Małych i Średnich Spółek (+1,27%). 

GLOBALNE FUNDUSZE INWESTYCYJNE

Wszystkie fundusze akcji globalnych rynków wschodzących odnotowały w ubiegłym miesiącu stratę, Najmniej udało się stracić zespołom zarządzających funduszami: Rockbridge Akcji Rynków Wschodzących (-0,57%), Skarbiec Emerging Markets Opportunities (-2,92%) i Investor Akcji Rynków Wschodzących (-3,23%). Z kolei największą stratę w tej grupie odnotowały fundusze: AXA Akcji Rynków Wschodzących (-6,82%), PKO Akcji Rynków Wschodzących (-5,29%) i PZU Akcji Rynków Wschodzących (-5,09%). 

W grupie otwartych funduszy inwestycyjnych globalnych rynków rozwiniętych odróżniającym się od innych, a zarazem najwyższym miesięcznym wynikiem wyróżnił się fundusz Skarbiec Spółek Wzrostowych (+10,18%). Na drugim miejscu w tej grupie funduszy otwartych uklasyfikował się fundusz AXA Selective Equity (+5,03%), a trzeci pod względem wyniku miesięcznego okazał się fundusz Caspar Globalny (+4,83%). Niestety nie wszystkie fundusze z tej grupie wypracowały w styczniu zyski. Najwięcej straciły fundusze: PKO Diamentowy (-3,04%), Alior Fundusz funduszy Strategia Dynamiczna (-2,79%) i BNP Paribas Globalny Dynamicznego Wzrostu (-2,19%). 

JAKI FUNDUSZ INWESTYCYJNY WYBRAĆ -  AKCYJNY CZY OBLIGACYJNY?

Efektywną podpowiedzią może się okazać autorska strategia inwestowania w fundusze inwestycyjne opracowana przez licencjonowanego doradcę inwestycyjnego Tomasza Kuprasz. Portfele modelowe Trójmiejskiej Kancelarii Finansowej bazują na części obligacyjnej (głównie obligacji skarbowych) z możliwym dodatkowym udziałem funduszy akcyjnych (+20%; +40%; +60%). Portfel dzięki zastosowaniu strategii oraz stałej kontroli doradcy może być doskonałym rozwiązaniem dla osób poszukujących stabilności swoich inwestycji przy minimum uwagi ze strony inwestora. Więcej informacji znajduje się tutaj. 

 

Marta Myślinska TKF, 04.02.2020 r.

WRÓĆ DO GÓRY