Fundusze inwestycyjne - podsumowanie czerwca 2019

Fundusze inwestycyjne - podsumowanie czerwca 2019

FED pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie, wojna handlowa wyhamowała, rajd na złocie, rosły zarówno akcje i obligacje, wyniki naszych portfeli modelowych okazały się być jednymi z najlepszych w Polsce. Co jeszcze wydarzyło się w czerwcu?

CO DZIAŁO  SIĘ NA RYNKACH W UBIEGŁYM MIESIĄCU?

W połowie czerwca uwagę inwestorów skupiło posiedzenie FEDu, którego skutkiem było pozostawienie stóp procentowych na niezmienionym poziomie i przekazanie informacji o możliwych obniżkach do końca roku. Po zakończeniu posiedznia obserwowaliśmy osłabienie się dolara i gwałtowny wzrost indeksów giełdowych.

28 i 29 czerca obserwowaliśmy spotkanie grupy G20 w Osace. Przedstawiciele państw wchodzących w skład grupy  (m. in. Rosji, Stanów Zjednoczonych, Chin, Japonii, Niemiec) oraz Unii Europejskiej wypowiadali się na temat konfliktu USA z Iranem, relacji handlowych pomiędzy USA i Chinami czy handlu międzynarodowego i reformy WTO. Istotne podczas tego szczytu były również indywidualne spotkania Donalda Trumpa z przywódcami Rosji i Chin. Spotkanie Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki z Władmirem Putinem miało na celu utrzymanie dobrych relacji między tymi państwami. Efektem spotkanie Donalda Trumpa z Xi Jinpingiem było wstrzymanie się od wprowadzania dalszych wzajemnych ceł i wyrażenie chęci powrtotu do negocjacji na temat dalszej współpracy handlowej. 

Na krajowym podwórku w centrum uwagi były dalsze reformy socjalne rządu - m.in. rozszerzenie programu 500+ również na pierwsze dziecko i prace nad projektem wprowadzenia 0% podatku PIT dla osób poniżej 26 roku życia. 

WYNIKI POSZCZEGÓLNYCH RYNKÓW

Inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. Ryzykiem straty i ryzykiem nieuzyskania zysków. W ubiegłym miesiącu omówiliśmy powiedzenie "sell in maay and go away" (kliknij tutaj i przeczytaj), zgodnie z którym powinno się wyjść z giełdy w maju i nie wracać na nią przed końcem września. Jednak tegoroczny czerwiec pokazał, że Ci którzy nabyli akcje na majowych spadkach, dobrze na tym wyszli. W czerwcu rosła nie tylko temperatura, ale też większość indeksów giełdowych. Niewątpliwie zadowoleni byli godzący się na duże ryzyko posiadacze akcji argentyńskich. Merval zyskał w ubiegłym miesiącu +23,11% (+37,98% od początku roku). Pomimo licznych przestróg przed nadchodzącym końcem trwającej już ponad 10 lat hossy na giełdzie amerykańskiej, od początku roku NASDAQ zyskał +20,66% (+7,35% w ubiegłym miesiącu), a S&P500 +17,35% (+6,89% w czerwcu 2019 roku). Wynik od początku roku 500 największych spółek w Stanach Zjednoczonych nieznacznie pobili nasi zachodni sąsiedzi. DAX zyskał +17,42% od początku roku (+5,73% w ciągu czerwca 2019 roku). Bardzo duże wzrosty obserwujemy też u naszych największych wschodnich sąsiadów (RTS +29,49% od początku roku i +7,26% w Rosji).

W minionym półroczu uwagę inwestorów na polskiej giełdzie zdecydwanie przyciągnęły najmniejsze spółki. sWIG80 zyskał +11,83% od początku stycznia do końca czerwca 2019 roku (+2,11% w skali ostatniego miesiąca). W czerwcu miesięczne prowadzenie na krajowym podwórku przejęły jednak duże i średnie spółki (WIG20 +3,95%, mWIG40 +3,32%). 

Wyniki poszczególnych rynków przedstawia poniższa tabela.

WYNIKI 1M NA 30.06.2019

INDEKS KRAJ  CZERWIEC 2019 STYCZEŃ - CZERWIEC 2019
WIG20 POLSKA +3,95% +2,24%
mWIG40 POLSKA +3,32% +4,43%
sWIG80 POLSKA +2,11% +11,83%
BUX WĘGRY -1,53% +2,91%
RTS ROSJA +7,26% +29,49%
XU100 TURCJA +6,51% +5,71%
DAX NIEMCY +5,73% +17,42%
S&P500 USA +6,89% +17,35%
NASDAQ USA +7,42% +20,66%
BOVESPA BRAZYLIA +4,06% +14,88%
SHC CHINY +2,77% +19,45%
NIKKEI JAPONIA +3,28% +6,30%


 INDEKSY MSCI

Indeks MSCI USA odzwierciedla dalsze wzrosty amerykańskiej giełdy. MSCI USA zakończył miesiąc na ponad 8% plusie (+8,07%). MSCI Europe radzi sobie słabiej, a w minionym miesiącu osiągnął +1,32%. Zmieniany w tym roku pod względem udziału poszczególnych państw indeks MSCI Emerging Markets zakończył czerwiec 2019 roku na prawie 1,5% minusie (-1,37%). Przeczytaj więcej o zmianach w indeksie MSCI EM w naszym podsumowaniu maja (kliknij tutja). 

Zachowanie omawianych indeksów MSCI w przeciągu ostatniego roku przedstawia poniższy wykres.

MSCI_czerwiec2019.jpg

SUROWCE

Niewątpliwe powody do zadowolenia z miesięcznych wyników swoich inwestycyji mieli w ostatni weekend czerwca posiadacze palladu (+15,03%) i złota (+10,70%). Niedużo gorzej poradziło sobie srebro, które zakończyło miesiąc z wynikiem +7,13%. Miedź zarobiła w ubiegłym miesiącu +0,65%, a ropa crude straciła -1,13%. Od początku roku ropa crude zarobiła już 28,76%, pallad +28,43%, złoto +10,33%, miedź +3,14%, a srebro -1,28%. Oczywiście te wyniki przełożyły się na wyniki niżej opisanych funduszy inwestycyjnych inwestujących w surowce.

Wzrosty cen surowców niewątpliwie cieszą posiadających je inwestorów, jednak niekoniecznie są one mile widziane z punktu widzenia gospodarki w skali globalnej. Eskalacja konfliktu Stanów Zjednoczonych z Iranem może zaskutkować gwałtownymi wzrostami cen ropy, które odbiją się na gospodarkach wszystkich państw eksportujących ropę z Iranu.  Może to być szczególnie niebezpieczne dla gospodarek rozwijających się.

FUNDUSZE INWESTYCYJNE

Po majowych spadkach czerwiec przyniósł wzrosty na portfelach zarządzających większości funduszy inwestycyjnych. Niewątpliwie powody do zadowolenia mieli posiadacze funduszy inwestująych w złoto. PKO Akcji Rynków Złota zarobił w ostatnim miesiącu aż 24,20%, i osiągnął najwyższy wynik miesięczny wśród wszystkich funduszy inwestycyjnych. Na drugim miejscu znalazł się dostępny na naszej bezpłatnej platformie www.funduszetkf.pl fundusz Rockbrodge FIO Akcji Lewarowany (+15,88%). Najgorzej poradziły sobie fundusze zajmujące krótką pozycję na rynku. Najwięcej straciły fundusze Ipopema Short Equity (-6,12%), QUERCUS short (-6,03%) i ALTUS Short (-5,78%). 

Krajowe podwórko cieszyło w ubiegłym miesiący zielenią na wynikach portfeli inwestycyjnych wszystkich zarządzajacych. Żaden fundusz zarówno uiwersalnych akcji polskich, jak i akcji polskich małych i średnich spółek nie przyniósł inwestorom straty w ubiegłym miesiącu. Trzeba jednak zaznaczyć, że zgodnie z definicją inwestowania, które zawsze wiąże się z ryzykiem, w czerwcu żaden fundusz nie przyniósł straty, ale w maju przyniosły ją wszystkie fundusze z tych grup. Ostatnie wyniki potwierdzają, że inwestowanie wiąże się z długim horyzontem czasowym i chcąc zarobić, musimy być świadomi możliwości starty. Przeczytaj nasz artykuł, w którym zaznaczyliśmy, z czego jeszcze trzeba zdawać sobie sprawę, chcąć inwestować (kliknij tutaj).

Szeroka oferta funduszy inwestycyjnych umożliwia inwestowanie również osobom, chcącycm jak najbardziej zminimalizować ewentualną stratę, osiągając przy tym prawdopodobne niższe zyski (w długim terminie). Jedną z takich grup funduszy inwestycyjnych są fundusze polskich dłużnych papierów skarbowych długoterminowych. W ubiegłym miesiącu najwyższy wynik w tej grupie osiągnął aktualnie oferowany przez nas naszym Klientom fundusz UniObligacje Aktywny (+2,75%), a najmniej w tej grupie zarobił fundusz Pocztowy Obligacji (+0,42%)

Fundusze inwestycyjne umożliwiają nam również m.in. inwestowanie na całym świecie. Ostatnio rozszerzyliśmy naszą ofertę o Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, które posiada fundusze inwestujące w konkretnych państwach, takich jak Turcja, Rosja czy Indie i Chiny. Mowa oczywiście o Investors TFI, które posiada wiele funduszy ocenionych przez rating Analiz Online na 5 gwiazdek (5 na 5), co dodatkowo potwierdza jego jakość zarządzania. 

JAKI FUNDUSZ INWESTYCYJNY WYBRAĆ?

Co miesiąc dobieramy fundusze inwestycyjne do portfeli modelowych TKF, według naszej autorskeij strategii przygotowanej przez licencjonowanego doradcę inwestycyjnego. Oczywiście pomimo profesjonalnej analizy technicznej, nie zapominamy o analizie fundamentalnej i stałym kontakcie z zarządzającymi oferowanych przez nas funduszy inwestycyjnych. Może właśnie połączenie tych wszystkich czynników razem z naszą wiedzą i kilkunastoletnim doświadczeniem spowodowało, że po roku możemy pochwalić sie jednymi z najwyższych w Polsce wynikami portfeli funduszy inwestycyjnych? Sprawdź nasze portfele modelowe i przekonaj się sam, że nie mamy zamiaru spocząć na laurach, tylko wciąż chcemy zaskakiwać naszych klientów profesjonalną współpracą i zdumiewającymi wynikami (klinknij tutaj i zobacz nasze portfele modelowe)

Sprawdź też koniecznie co oferujemy na naszej bezpłatnej platformie otwartych funduszy inwestycyjnych www.funduszetkf.pl i pokaż nam, ile za 5 lat będzie warte Twoje 100 złotych. 

Zespół TKF

WRÓĆ DO GÓRY