Fundusze inwestycyjne - podsumowanie lipca 2019

Fundusze inwestycyjne - podsumowanie lipca 2019

Niepewność co do dalszych działań FED może doprowadzić do korekty na S&P500. Kolejne wyroki w sprawie frankowiczów podgrzewają atmosferę wokół sektora bankowego. MFW obniżył wartość prognozowanego globalnego wzrostu gospodarczego.

OBNIŻENIE STÓP PROCENTOWYCH W USA 

Bank Centralny Stanów Zjednoczonych (FED) pierwszy raz od 2008 roku obniżył stopy procentowe (o 25 punktów bazowych). W odniesieniu do tego zdarzenia Wiecprezes TKF, Tomasz Kuprasz, wypowiedział się na temat aktualnej sytuacji na rynku amerykańskim. 

Ostatni dzień lipca oczekiwany był przez inwestorów najbardziej. Jeszcze w listopadzie 2018 roku rynek wyceniał 3 podwyżki stóp procentowych, a już w środowy poranek 31.07.2019 roku z prawdopodobieństwem 80% rynek zakładał 4 obniżki w tym roku. - zauważył Tomasz Kuprasz.  

Sytuacja na amerykańskim rynku nie jest jednoznaczna. Z jednej strony dobre wyniki amerykańskich spółek i rosnące indeksy. Z drugiej wskaźniki makroekonomiczne, które wskazują, że gospodarka amerykańska zwalnia. Nie pomaga też sytuacja polityczna na linii USA – CHINY i nadchodzące wybory prezydenckie. Choć  analitycy byli zgodni co do tego, że na środowym posiedzeniu FED obniży stopy procentowe (tak się stało  - stopy zostały obniżone o 25 punktów bazowych), to już co do przyszłości nie ma zgody. Komunikat Federalnego Komitetu do Spraw Otwartego Rynku w Stanach Zjednoczonych (FOMC) wskazujący na „jednokrotność obniżki” mógł mieć na celu schłodzenie oczekiwań rynku co do dalszych obniżek, ale czy tak się stanie? W pierwszym momencie dolar znacznie umocnił się do głównych walut w tym do euro, spadając w okolice 1,1025 z okolic 1,1130, ale ostatecznie do końca tygodnia większość tego ruchu została pokryta. Niepokoić może brak podobnego zachowania S&P500. Po rozczarowującym komunikacie FOMC, S&P500 rozpoczął korektę ostatniego ruchu wzrostowego, szybko łamiąc lokalne wsparcie w okolicach 2950 i zmierzając w stronę średnioterminowej średniej, która zatrzymała majową korektę. Spodziewałbym się, że w średnim terminie rynek wykorzysta niejednoznaczny komunikat FOMC do dokonania korekty S&P500 w okolice 2830 pkt (okolice średniej kroczącej), a następnie kontynuować będzie ruch wzrostowy, grając jednak pod kolejne obniżki stóp procentowych. - komentuje Tomasz Kuprasz. 

EUROPEJSKI BANK CENTRALNY

Na stanowisko Prezesa Europejskiego Banku Centralnego została wybrana Christina Lagarde. Pod koniec października Francuzka obejmie stanowisko po Mario Draghim. Brak wykształcenia ekonomicznego i doświadczenia w bankowości francuskiej polityk budzi obawy wśród inwestorów. 

ZMIANY DLA FRANKOWICZÓW

Po wielu miesiącach wyciszenia temat frankowiczów uderzył ponownie. I to bardzo mocno. Wpływ na tą sytuację miały 3 czynniki:

  • wyrok Warszawskiego Sądu Apelacyjnego,

  • podgrzana atmosfera wokół wyroku TSUE (Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej),

  • zbliżanie się kursu franka szwajcarskiego do granicy 4 złotych.

Ocenił je Prezes Zarządu TKF,  Andrzej Jelinek.

W pierwszych dniach lipca Warszawski Sąd Apelacyjny unieważnił umowę kredytu frankowego banku Millenium w całości. Jest to pierwszy prawomocny wyrok w Polsce. Kluczową kwestią wynikającą z uzasadnienia wyroku jest stwierdzenie, iż fakt indeksacji został uznany za nieuczciwy, m.in. z powodu, iż wystawił kredytobiorcę na jednostronne ryzyko walutowe bez żadnych ograniczeń dotyczących tego ryzyka. Z dużym prawdopodobieństwem właśnie ta kwestia będzie szeroko opisana w spodziewanym w najbliższych dniach wyroku TSUE (Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej), który jest wyczekiwany przez tysiące Frankowiczów w Polsce. - ocenia Andrzej Jelinek.

Wyrok Warszawskiego Sądu Apelacyjnego, podgrzana atmosfera wokół wyroku TSUE oraz zbliżanie się kursu franka szwajcarskiego do granicy 4 złotych spowodowały potężną przecenę notowanych na GPW banków, które posiadają w swoich portfelach kredyty udzielone we franku szwajcarskim. Lipcowe przeceny Getin Noble Banku (-19,9%), Banku Millennium (-19,2%), mBanku (-18,7%) oraz Santandera (-11,7%) spowodowały spadek indeksu WIG Banki o prawie 6%. - zauważa Prezes TKF.

Ze względu na dość duży udział banków w indeksach na GPW, miały one negatywny wpływ na notowania indeksów, jak również akcyjnych funduszy inwestycyjnych w miesiącu lipcu. Wiele wskazuje na to, iż to jeszcze nie koniec. Spodziewane, korzystne dla frankowiczów orzeczenie TSUE nie spowoduje ich automatycznego przewalutowania, ale prawdopodobnie będzie wykładnią dla polskich sądów i będzie miało wpływ na ich orzekanie. Trzeba zauważyć, iż w tym roku na ok. 70 wydanych wyroków ponad 90% było niekorzystnych dla banków. Wszystkie te aspekty z pewnością skłonią tych kredytobiorców, którzy jeszcze nie złożyli swoich wniosków do sądów do ich złożenia, a każdy kolejny prawomocny wyrok korzystny dla frankowiczów będzie wpływał na dalsze spadki kursów banków zaangażowanych w kredytu walutowe  – konkluduje Andrzej Jelinek. 

PROGNOZY WZROSTU GOSPODARCZEGO

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) opublikował cykliczny raport "World Economic Outlook" na temat prognoz wzrostu gospodarczego. Zgodnie z nim światowy wzrost gospodarczy wyniesie w tym roku 3,2% (w kwietniu ta prognoza wynosiła 3,5%). Prognoza wzrostu gospodarczego dla USA wynosi aktualnie 2,6% (w raporcie kwietniowym wynosiła 2,9%). Wartość przewidywanego wzrostu gospodarczego dla Strefy Euro pozostała niezmienna, ale dla Niemiec obniżyła się o 0,6 pkt procentowego, a dla Włoch spadła o 0,4 pkt procentowego. Wzrost gospodarczy Polski w 2019 roku MFW przewiduje na poziome 3,9% (poprawa o 0,3 pkt procentowe w porównaniu z prognozą z kwietnia). 

WYNIKI POSZCZEGÓLNYCH RYNKÓW

Wolniej niż w ubiegłym miesiącu, ale Stany Zjednoczone wciąż rosną (w lipcu S&P +1,33%, NASDAQ +2,11%). Od początku roku NASDAQ zarobił już ponad 23%, a S&P500 prawie 19%. Nie dużo gorzej od początku roku mają się nasi zachodni sąsiedzi (DAX +15,44%). Jak na razie pod względem wyników indeksów giełdowych rok 2019 należy jednak do Rosji (RTS +27,57%). W Polsce na prowadzenie zarówno w tym miesiącu, jak i od początku roku wybiły się najmniejsze spółki (sWIG80 w lipcu +1,20%, od początku roku +13,17%). Zarówno WIG20 i mWIG40 zakończyły lipiec na minusie, a od początku roku są na nieznacznym plusie. 

Wyniki poszczególnych rynków przedstawia poniższa tabela. 

WYNIKI 1M NA 31.07.2019

INDEKS

KRAJ

 LIPIEC 2019

STYCZEŃ - LIPIEC 2019

WIG20

POLSKA

-2,16%

+0,03%

mWIG40

POLSKA

-3,18%

+1,11%

sWIG80

POLSKA

+1,20%

+13,17%

BUX

WĘGRY

+1,21%

+4,16%

RTS

ROSJA

-1,48%

+27,57%

XU100

TURCJA

+5,80%

+11,85%

DAX

NIEMCY

-1,69%

+15,44%

S&P500

USA

+1,31%

+18,89%

NASDAQ

USA

+2,11%

+23,21%

BOVESPA

BRAZYLIA

+0,83%

+15,84%

SHC

CHINY

-1,56%

+17,59%

NIKKEI

JAPONIA

+1,15%

+7,53%

 INDEKSY MSCI

MSCI ponownie zakończył miesiąc na plusie, w tym miesiącu +5,93%. Tak samo jak w czerwcu MSCI Europe poradził sobie słabiej -1,44%, a MSCI Eemerging Markets zakończył lipiec na ponad 4-procentowym minusie (-4,64%).

Zachowanie omawianych indeksów MSCI w przeciągu ostatniego roku przedstawia poniższy wykres.

  MSCI_lipiec_wykres.png  

SUROWCE

W lipcu zdecydowanie srebro przebiło złoto. Srebro zyskało w ciągu miesiąca +6,94%, a złoto +0,88%. Ropa crude zakończyła lipiec na niewielkim plusie +0,19%. Pallad, co prawda stracił w lipcu 0,86%, ale nie można zapomnieć że w czerwcu zyskał ponad 15%. Miedź, która w czerwcu również była na plusie, w lipcu straciła 1,75%.    

FUNDUSZE INWESTYCYJNE

W lipcu największe powody do zadowolenia mieli posiadacze najbardziej ryzykownych funduszy inwestycyjnych. Najwięcej spośród wszystkich otwartych funduszy inwestycyjnych zarobił Investor Ameryka Łacińska (+12,50%). Na drugim miejscu znalazł się Santander Akcji Tureckich (+12,41%), a na trzecim Investor Turcja (+11,94%). 

Z największą miesięczną stratą lipiec zakończyły fundusze Allianz India Equity (-7,15%), Opera Universa.pl (-6,55%) i Novo Akcji (-4,57%). 

Wszystkie 3 najlepsze w ubiegłym miesiącu fundusze uniwersalnych akcji polskich możesz nabyć na naszej bezpłatnej platformie www.funduszetkf.pl. Najwyższy miesięczny wynik w tej grupie funduszy inwestycyjnych osiągnął fundusz AGIO Agresywny Spółek Wzrostowych (+2,48%), na drugim miejscu uplasował się Investor Akcji (+1,54%), a na trzecim Rockbridge Dywidendowy (+1,46%). W tej grupie największą stratę przyniosły inwestorom fundusze Novo Akcji (-4,57%), Alior Stabilnych Spółek (-4,30%) i BPS Akcji (-2,53%).

Inwestorów z największą awersją do ryzyka na pewno zainteresują wyniki funduszy polskich dłużnych papierów skarbowych długoterminowych. Wszystkie fundusze z tej grupy zakończyły lipiec na plusie. Najwyższymi wynikami miesięcznymi wyróżniły się fundusze PZU Dłużny Aktywny (+1,66%), PZU Papierów Dłużnych POLONEZ (+1,62%) i MetLife Obligacji Skarbowych (+1,47%).

Jeśli chcesz inwestować w fundusze inwestycyjne o najmniejszym poziomie ryzyka, sprawdź nasz portfel dłużny (kliknij tutaj) i płynnościowy (kliknij tutaj). 

JAKI FUNDUSZ INWESTYCYJNY WYBRAĆ -  AKCYJNY CZY OBLIGACYJNY?

Efektywną podpowiedzią może okazać się autorska strategia inwestowania w fundusze inwestycyjne opracowana przez licencjonowanego doradcę inwestycyjnego Tomasza Kuprasz. Portfele modelowe Trójmiejskiej Kancelarii Finansowej z różnym udziałem funduszy akcyjnych (+20%; +40%; +60%) oparte na tej strategii, są nie tylko poparte analizą techniczną i fundamentalną, ale przede wszystkim są na bieżąco kontrolowane przez doradców Trójmiejskiej Kancelarii Finansowej. Połączenie stałej kontroli wykwalifikowanych i doświadczonych doradców z strategią opartą na wynikach historycznych daje inwestorom spokój o swoje inwestycje. Więcej informacji znajduje się tutaj. 

Marta Myślinska, TKF

WRÓĆ DO GÓRY