Fundusze inwestycyjne - podsumowanie maja 2019

Fundusze inwestycyjne - podsumowanie maja 2019

W tym miesiącu skupiliśmy się na interpretacji powiedzenia "sell in may and go away", zmianach w indeksie MSCI Emerging Markets i przyczynach globalnych spadków w maju 2019 roku.

SELL IN MAY AND GO AWAY

Maj i czerwiec to jedyny dwumiesięczny okres w którym statytycznie tracimy na GPW (w 15 z przebadanych 28 lat zarówno w maju jak i czerwcu indeks GPW zakończył miesiąc na minusie). Z tej samej statystyki wynika, że więcej strat było tylko w marcu i wrześniu (z 28 badanych po 16 miesięcy stratnych). 

Zgodnie z powiedzeniem "Sell in may and go away" powinniśmy w maju wyjść z giełdy i nie wracać na nią przed "St. Leger's Day", w którym odbywa się jeden z angielksich wyścigów konnych (przeważnie odbywa się on na koniec września). Kontynuując analizę statystyki miesięcy dodatnich i ujemnych na GPW, jest to niezgodne z faktem, iż  w lipcu 12, a w sierpniu 11 na badanych 28 okresów było ujemnych.  Należy jednak zaznaczyć, że statystyka jest oparta na danych historycznych, które nie muszę powtórzyć się w przyszłości. Zgodnie z zasadą, że na giełdzie rządzą chciwość i strach, warto wziąć pod uwagę powiedzenie "sell in may and go away", ale raczej tylko jako dodatkowy aspekt, a nie kluczowy czynnik decydujący o naszej pozycji na giełdzie. 

WYNIKI POSZCZEGÓLNYCH RYNKÓW

W tym roku powiedzenie "sell in may and go away" niestety się sprawdziło. Tylko Rosja (RTS +3,10%) i Brazylia (BOVESPA +0,70%) zakończyły miesiąc na niewielkim plusie. Spadki najmocniej dotknęły Stany Zjednoczone (S&P500 -6,58%; NASDAQ -7,93%) i Japonię (NIKKEI -7,45%). Nie dużo lepiej było też na rynkach wschodzących (SHC -5,84%) . Niemcy zakończyły miesiąc z 5% strtą. W Polsce na minusie były zarówno małe i średnie, jak i duże spółki (WIG20 -4,07%, mWIG40 -4,47%, sWIG80 -3,62%).

Na tak słabe wyniki mogły mieć wpływ róże czynniki. Zachowanie inwestorów wynikające z wcześniej omówionego powiedzenia, zmiany w indeksie MSCI EM (omówione w dalszej części artykułu), niepewność co do rozwoju konfliktu handlowego Stanów Zjednoczonych z Chinami czy eskalacja konfliktu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Iranem (także omówiona w dalszej części artykułu). 

WYNIKI 1M NA 31.05.2019

INDEKS KRAJ  MAJ 2019 STYCZEŃ - MAJ 2019
WIG20 POLSKA -4,07% -1,64%
mWIG40 POLSKA -4,47% +1,07%
sWIG80 POLSKA -3,62% +9,52%
BUX WĘGRY -3,80% +4,51%
RTS ROSJA +3,10% +20,73%
XU100 TURCJA -5,06% -0,75%
DAX NIEMCY -5,00% +11,06%
S&P500 USA -6,58% +9,78%
NASDAQ USA -7,93% +12,33%
BOVESPA BRAZYLIA +0,70% +10,40%
SHC CHINY -5,84% +16,23%
NIKKEI JAPONIA -7,45% +2,93%


 INDEKSY MSCI

MSCI to jeden z najbardziej znanych na świecie firm tworzącyich i dostarczających indeksy na różne klasy aktywów. Po sesji 29 maja nastąpiła pierwsza z 3 planowanych w tym roku zmian w ideksie MSCI Emerging Markets. W wyniku pierwszej zmiany ze składu indeksu MSCI Poland Small Cap usunięto spółki Boryszew i Stalprodukt. Bank Handlowy opuścił indeks MSCI Poland.W wyniku wszystkich trzech operacji zaplanowanych na ten rok waga Polski w indeksie MSCI EM spadnie z ok. 1,23% do ok. 1,09%. Część inwestorów instytucjonalnych śledzi i odwzorowuje zachowanie tego indeksu. Niektórzy inwestorzy reagują na te zmiany z wyprzedzeniem, kupując akcje krajów zwiększających swój udział w indeksie i sprzedając akcje tych krajów, których udział w MSCI EM zmniejszy się. Zmiany w indeksie EM mogą więc mieć wpływ na wyniki poszczególnych rynków, w tym w Polski. 

Koniec maja nie był dobrym okresem dla rynków akcji. MSCI Emerging Markets zakończyło misiąc z wynikiem -10,95%, MSCI Europe -3,66%, a MSCI USA +1,68%.

 

MSCI_czerwiec_2019_TKF.jpg  


 

SUROWCE

Zdecydowanie maj nie był dobrym miesiącem również dla surowców. Na niewielkim plusie miesiąc zakończyło złoto (+1,56%). Srebro straciło prawie 3% (-2,78%), a pallad stracił niespełna 4% (-3,70%). Największym rozczarownaniem dla inwestujących na rynku sorowcowym okazała się w ubiegłym miesiącu miedź (-9,09%) i ropa crude (-16,29%). Na cenę ropy w ostatnim czasie duży wpływ mają napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Iranem. Inwestorzy obawiają się eskalacji tego konfliktu do walki zbrojnej, która może zaskutkować wzrostami cen tego surowca. Mogą się one okazać kostką domina, która negatywnie wpłynie na gospodarki rozwijające sie i rozbudzi oczekiwania inflacyjne. 

FUNDUSZE INWESTYCYJNE

Po 4 pozytywnych miesiąc maj przyniósł spadki na portfelach zarządzających funduszami inwestycyjnymi. Najgorzej poradziły sobie fundusze Esaliens Globalnych Zasobów (-11,90%) i PKO Dóbr Luksusowych Globalnych (-10,82%). Najwięcej dały inwestoro zarobić funduszee inwestycyjne BPS Obligacji Korporacyjnych (+4,84%) i QUERCUS Stabilnny (+4,15%).  

Maj najbardziej rozczarował inwestorów posiadających fundusze akcji amerykańskiech. W tej grupie najmiej stracił fundusz AXA Akcji Amerykańskich (-4,84%), a z największą stratą miesiąc zakończył fundusz Esaliens Okzaji Rynkowych (-10,68%). 

Nieciekawie było również na krajowym podwórku. Wszystkie spośród ostatnio odrabiających straty funduszy akcji polskich małych i średnich spółek zakończyły miesiąc na minusie. Najgorzej poradził sobie fundusz Allianz Akcji Małych i Średnich Spółek (-5,38%),  a najwyższy wynik osiągnął Esaliens Małych i Średnich Spółek (-0,94%).

Straty przyniosły inwestorom również wszystkie otwarte fundusze inwestycyjne uniwersalnych akcji polskich. Najwyższy wynik odnotował fundusz Rockbridge Dywidendowy (-1,80%), a najwięcej stracił AGIO Agresywny Spółek Wzrostowych (-8,29%).

Dużą popularnością wśród inwestorów cieszą się ostatnio fundusze polskich dłużnych papierów skarbowych. W tej grupie najwięcej zarobił fundusz Noble Fund Obligacji (+1,17%) dostępny na naszej bezpłatnej platformie www.funduszetkf.pl. Z największą stratą miesiąc zakończył fundusz PKO Obligacji Skarbowych Plus SFIO (-0,25%). Jeśli interesują Cię uważane za najbezpieczniejsze fundusze pieniężne i gotówkowe, przeczytaj nasz artykuł, w którym wyjaśnliśmy, czym kierować się przy wyborze funduszy pieniężnych i gotówkowych (tutaj).

JAKI FUNDUSZ INWESTYCYJNY WYBRAĆ?

W czerwcu polecamy fundusze inwestycyjne, które zgodnie z naszą autorską strategią inwestowania wybraliśmy do portfeli modelowych dostępnych dla klientów bezpłatnej platformy www.funduszetkf.pl. Polecamy je sprawdzić, bo wyniki naszych portfeli są jednymi z najlepszych w Polsce (klinknij tutaj i zobacz nasze portfele modelowe).

 

Zespół TKF

WRÓĆ DO GÓRY