Fundusze inwestycyjne - podsumowanie października 2019

Fundusze inwestycyjne - podsumowanie października 2019

Najniższa od 2009 roku wartość indeksu PMI dla przemysłu. Zakończony I etap wprowadzania PPK. Porozumienie w sprawie Brexitu. Kolejna podwyżka stóp procentowych w USA. Porozumienie w wojnie handlowej USA i Chin. Co jeszcze wydarzyło się w październiku?

NIEPOKOJĄCA WARTOŚĆ INDEKSU PMI

Wskaźnik PMI ma na celu odzwierciedlenie aktywności managerów nabywających różnego rodzaju dobra i usługi. Jest on traktowany jako odzwierciedlenie koniunktury danego sektora i prognoza na jego kondycję w najbliższej przyszłości. W październiku wartość indeksu PMI dla przemysłu była najniższa od lipca 2009 roku (45,60 punktów). Spadek odczytu indeksu poniżej 50 punktów (z czym mamy obecnie do czynienia) oznacza osłabienie koniunktury gospodarczej i może zwiastować przyszłą recesję. 

PPK

Od początku roku obserwujemy słabość polskiej giełdy na tle rynków światowych. Jednym z czynników, które mogą wpłynąć na zmianę tej sytuacji jest wejście w życie Pracowniczych Planów Kapitałowych.

W ostatni piątek października minął termin podpisywania umów PPK przez podmioty, które zatrudniają powyżej 250 pracowników. Pełne dane dotyczące ilości podpisanych umów będą znane na początku listopada, gdyż firmy mają obowiązek zgłoszenia podpisanej umowy w terminie 14 dni. Z obecnie dostępnych danych wynika, iż zdecydowanym liderem wśród podmiotów oferujących PPK jest PKO TFI. Największą niespodzianką I tury jest wybór Poczty Polskiej S.A., który padł na Pocztylion Arka PTE S.A. Inwestorzy będą oczekiwać na dane dotyczące ilości pracowników, którzy zdecydowali się przystąpić do PPK. Ta dana w tej chwili jest dużą zagadką. Przeprowadzane badania pokazują dość rozbieżne wyniki, przedstawiciele organizacja rządowych komunikują z kolei wielki sukces. Konkretów możemy się spodziewać po 12 listopada. Będziemy ich wyczekiwać z niecierpliwością – przecież to napływy z PPK mają rozpędzić rodzimą giełdę, która od dawna jest pogrążona w marazmie. - komentuje Prezes Zarządu TKF, Andrzej Jelinek. 

AKCJE POLSKICH BANKÓW

Na początku miesiąca uwaga wielu Polaków posiadających kredyty we frankach skupiona była na wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zgodnie z oczekiwaniami, wyrok był korzystny dla kredytobiorców, więc tym samym negatywny dla banków. W związku z nim więcej kredytobiorców weszło na drogę sądową przeciw bankom. Procesy najprawdopodobniej będą trwały wiele lat, ale mogą negatywnie odbić się na wynikach banków notowanych na GPW. Indeks WIG-BANKI zakończył październik z miesięcznym wynikiem -0,82% (-4,96% od początku roku).

POLITYKA MONETARNA W STANACH ZJEDNOCZONYCH

Próbując zrozumieć w co „gra” Fed z Jerome Powell’em na szczycie trzeba by posłużyć się najprawdopodobniej szklaną kulą. Od jakiegoś czasu w naszych komentarzach miesięcznych śledzimy ruchy głównych stóp procentowych w USA ale nadal możemy jedynie gdybać jaki cel przyświeca polityce monetarnej FED.  W październiku mieliśmy do czynienia z trzecią z kolei obniżką stóp procentowych (w 2019 stopa została obniżona z 2,5% do 1,75%). W przeszłości zdarzało się tak jedynie podczas recesji, bądź zaraz przed nią  (taką serię obserwowaliśmy w 1991, 2001 i 2007). Choć gospodarka Stanów Zjednoczonych spowolniła -  obserwujemy m.in. spadek inwestycji przedsiębiorstw i systematyczne pogorszenie rentowności sprzedaży  - to zapewne nie można mówić jeszcze o recesji. Więc? Czy może jednak scenariusz o którym pisałem w kontekście odwrócenia krzywych rentowności  zaczyna się realizować a po prostu jeszcze nie chcemy powiedzieć o tym głośno choć wielu ekonomistów na nie go wskazuje?  Jeżeli tak jest, to najprawdopodobniej rok 2020 będzie rokiem recesji. Jak głębokiej? Na te przewidywania przyjdzie jeszcze czas. - komentuje licencjonowany doradca inwestycyjny, Tomasz Kuprasz.

SYTUACJA MIĘDZY USA I CHINAMI

Zespoły negocjacyjne USA i Chin wynegocjowały pierwszy etap porozumienia w trwającej od 15 miesięcy wojnie handlowej między tymi państwami. Przywódca Chin Xi Jinping i Prezydent USA Donald Trump mieli podpisać porozumienie w połowie listopada na szczycie Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w Santiago, który z powodów protestów antyrządowych w Chile został odwołany. Mimo tego faktu zarówno Donald Trump jak i administracja Chin wyrazili chęć podpisania porozumienia w tym samym przedziale czasowym. 

BREXIT

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ze strony brytyjskiego rządu, Brexit miał nastąpić do 31 października. W ubiegłym miesiącu wynegocjowano umowę z Unią Europejską, na podstawie której okres przejściowy wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii ma trwać do końca 2020 roku (z możliwością przedłużenia z woli obu stron o rok czy dwa lata). W jego trakcie jedną z nielicznych zmian będzie fakt, że Wielka Brytania nie będzie brała udziału w pracach instytucji unijnych. Porozumienie z jednej strony jest realizacją oczekiwań Wielkiej Brytanii co do zachowania gwarancji integralności Zjednoczonego Królestwa, a z drugiej strony realizuje interesy handlowe UE poprzez integralność wspólnego rynku i gwarancję rzetelnego rozliczenia Wielkiej Brytanii z przeznaczenia środków unijnych.

TURCJA

Interwencja zbrojna Turcji w Syrii negatywnie odbiła się na wynikach funduszy akcji tureckich. O zaprzestanie działań zbrojnych apelowali do Turcji przywódcy największych światowych państw i organizacji. Po kilka dniach walk, na mocy wynegocjowanego przez USA zawieszenia broni Kurdowie wycofali się ze strefy bezpieczeństwa, którą mają kontrolować rosyjsko-tureccy żołnierze. Pomimo wzrostów indeksów spółek notowanych na innych światowych giełdach, turecki XU100 zakończył październik z miesięcznyn wynikiem -6,25%.

WYNIKI POSZCZEGÓLNYCH RYNKÓW

Większość rynków zakończyło ubiegły miesiąc na plusie. Jednymi z wyjątków była wcześniej omówiona Turcja. Na minusie październik zakończyły też najmniejsze polskie spółki (sWIG80 -1,11%). W październiku, tak samo jak od początku roku wysokimi wynikami wyróżnił się indeks 50 największych spółek notowanych na Moskiewskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (RTS w październiku +6,67%, a od początku roku +33,47%).  

Wyniki poszczególnych rynków przedstawia poniższa tabela. 

WYNIKI 1M NA 31.10.2019

INDEKS

KRAJ

 PAŹDZIERNIK 2019

STYCZEŃ - PAŻDZIERNIK 2019

WIG20

POLSKA

+0,96%

-3,63%

mWIG40

POLSKA

+0,16%

-5,16%

sWIG80

POLSKA

-1,11%

+7,44%

BUX

WĘGRY

+3,84%

+7,72%

RTS

ROSJA

+6,67%

+33,47%

XU100

TURCJA

-6,25%

+7,89%

DAX

NIEMCY

+3,53%

+21,86%

S&P500

USA

+2,04%

+21,17%

NASDAQ

USA

+3,66%

+24,97%

BOVESPA

BRAZYLIA

+2,36%

+22,00%

SHC

CHINY

+0,82%

+17,45%

NIKKEI

JAPONIA

+5,38%

+14,55%

 INDEKSY MSCI

W październiku wysokie wzrosty odnotowały indeksy MSCI zarówno USA (+12,06%), Europy (+9,17%), jak i rynków rozwijających się (+9,00%).

Zachowanie omawianych indeksów MSCI w przeciągu ostatniego roku przedstawia poniższy wykres.

MSCI_podsumowanie_pazdziernika_TKF.jpg  

SUROWCE

W październiku pallad kontynuował trwający od początku sierpnia trend wzrostowy i zarobił w ubiegłym miesiącu +6,56%. Po wrześniowej stracie (we wrześniu 2019 srebro -7,33%, a złoto -3,69%) srebro zyskało w październiku +6,29%, a złoto zarobiło +2,84%. Miedź zakończyła miesiąc z wynikiem +2,31%, a ropa crude +0,20%. 

Wzrosty cen złota i srebra  wynikają m. in. z powodu aktualnej, niepewnej sytuacji gospodarczej czy polityki monetarnej FED. Na ceny złota ma wpływ również fakt skupowania go w ostatnim czasie przez banki centralne, np. NBP. 

FUNDUSZE INWESTYCYJNE

Na koniec października najniższe miesięczne wyniki odnotowały fundusze akcji tureckich: Investor Turcja (-12,12%), Santander Akcji Tureckich (-10,32%), Generali Akcje Turcja (-8,38%). Najwyższe wyniki wśród wszystkich otwartych funduszy inwestycyjnych osiągnęły fundusze: PKO Akcji Rynku Złota (+7,20%), Allianz Artificial Intelligence (+6,22%), NN (L) Japonia (+5,44%).

POLSKIE FUNDUSZE INWESTYCYJNE

W przeciwieństwie do ubiegłego miesiąca wszystkie fundusze polskich długoterminowych papierów skarbowych zakończyły październik z dodatnim wynikiem miesięcznym. Najwięcej zarobiły fundusze: PZU Papierów Dłużnych POLONEZ (+1,22%), Generali Korona Obligacje (+0,82%) i Rockbridge Obligacji (+0,77%). Najmniej w ubiegłym miesiącu zarobiły w tej grupie fundusze: Skarbiec Obligacja (+0,05%), Allianz Polskich Obligacji Skarbowych (+0,11%) i BNPP Papierów Dłużnych (+0,13%).

Wśród funduszy uniwersalnych akcji polskich najwyższe miesięczne wynik osiągnęły w październiku fundusze:  Investor Akcji (+3,32%), Novo Akcji (+1,77%) i Amundi Indeks WIG20 (+1,68%). Najsłabiej w tej grupie poradziły sobie fundusze: Skarbiec Akcja (-3,94%), SEJF Etyczny 2 (-2,41%), Superfund Akcji (-1,56%). 

Najlepsze wyniki wśród funduszy akcji polskich małych i średnich spółek wypracowały w ubiegłym miesiącu: Skarbiec Małych i Średnich Spółek (+2,49%), BNP Paribas Małych i Średnich Spółek (+1,69%) i MetLife Akcji Średnich Spółek (+1,01%). Z kolei największą stratę w tej grupie otwartych funduszy inwestycyjnych przyniosły inwestorom: Milenium Dynamicznych Spółek (-1,81%), Esaliens Małych i Średnich Spółek (-1,11%), GAMMA Akcji Małych i Średnich Spółek (-0,96%).

GLOBALNE FUNDUSZE INWESTYCYJNE

Tylko jeden fundusz akcji globalnych rynków wschodzących zakończył październik z ujemnym wynikiem miesięcznym - Skarbiec Emerging Markets Opportunities (-1,33%). Najwięcej w tej grupie zarobiły fundusze: PKO Akcji Rynków Wschodzących (+3,55%), Allianz Akcji Rynków Wschodzących (+3,22%) i Pekao Akcji Rynków Wschodzących (+3,09%).

Z kolei wśród funduszy akcji globalnych rynków rozwiniętych najwyższe miesięczne wyniki wypracowały w październiku fundusze: Investor Akcji Spółek Wzrostowych (+4,00%), Ipopema Globalnych Megatrendów (+3,96%) i Metlife Globalnych Obligacji (+3,27%). Największą miesięczną stratę w tej grupie zanotowały fundusze: AXA Selective Equity (-2,48%), Rockbridhe Akcji Globalnych (-0,45%) i Alior Fundusz funduszy Strategia Dynamiczna (-0,32%).

Należy jednak pamiętać, że fundusze akcyjne charakteryzują się długim, kilkuletnim horyzontem inwestycyjnym, dlatego podczas ich wyboru nie należy kierować się tylko wynikiem miesięcznym. Zachęcamy do przeczytania artykułu z radami licencjonowanego doradcy inwestycyjnego: Jak wybrać fundusz inwestycyjny? (kliknij tutaj i przeczytaj). 

JAKI FUNDUSZ INWESTYCYJNY WYBRAĆ -  AKCYJNY CZY OBLIGACYJNY?

Efektywną podpowiedzią może się okazać autorska strategia inwestowania w fundusze inwestycyjne opracowana przez licencjonowanego doradcę inwestycyjnego Tomasza Kuprasz. Portfele modelowe Trójmiejskiej Kancelarii Finansowej bazują na części obligacyjnej (głównie obligacji skarbowych) z możliwym dodatkowym udziałem funduszy akcyjnych (+20%; +40%; +60%). Portfel dzięki zastosowaniu strategii oraz stałej kontroli doradcy może być doskonałym rozwiązaniem dla osób poszukujących stabilności swoich inwestycji przy minimum uwagi ze strony inwestora. Więcej informacji znajduje się tutaj. 

 

Marta Myślinska, TKF

WRÓĆ DO GÓRY