Fundusze inwestycyjne - podsumowanie sierpnia 2019

Fundusze inwestycyjne - podsumowanie sierpnia 2019

Odwrócenie krzywej rentowności amerykańskich obligacji - dlaczego i kiedy może nastąpić recesja? Kwestia frankowiczów w centrum uwagi - jaki wywiera wpływ na sytuację banków? Cena złota wyrażona w złotówce była najdroższa od 6 lat - dlaczego?

ODWRÓCENIE KRZYWEJ RENTOWNOŚCI - ZAPOWIEDŹ RECESJI

Sierpień nie należał do łatwych miesięcy. Choć pogoda urlopowiczom dopisała to na rynkach kapitałowych sporo się działo – głównie negatywnie. Szczególnie dla rynków wschodzących był to jeden z najgorszych sierpniowych miesięcy w historii. Może nawet jednak przez większość analityków spadek w sierpniu mógłby zostać uznany za głębszą korektę trwającego w USA trendu wzrostowego, gdyby nie jedno bardzo ważne wydarzenie. Mianowicie w okolicy połowy miesiąca nastąpiło odwrócenie krzywej rentowności amerykańskich obligacji (jest to sytuacja w której rentowność dwuletnich obligacji jest większa niż rentowność obligacji dziesięcioletnich). Niektórzy mogą zbagatelizować ten wskaźnik jako jeden z wielu, nie mniej jednak, akurat w tym wypadku dane historyczne świadczą o tym, że recesja w najbliższym okresie jest już raczej faktem – ostatni raz taką sytuację obserwowaliśmy w marcu 2007 roku – co było potem, wszyscy wiemy.  Od dłuższego czasu wielu analityków i inwestorów zastanawiało się, jak długo potrwa jeszcze hossa w Stanach Zjednoczonych. Wielu mówiło, że recesja jest za rogiem. Teraz można się spodziewać, że pojawi się nie później niż za dwa lata. Statystycznie średni okres od momentu odwrócenia krzywej do momentu rozpoczęcia recesji to 15 miesięcy – jak pokazują dane po inwersji krzywej rentowności recesja pojawiała się zawsze. Warto jednak wziąć pod uwagę jeszcze jeden wniosek z obserwacji danych historycznych. Prawie zawsze kiedy na rynku pojawiała się opisana inwersja, zanim nadeszła recesja rynek dawał jeszcze dobrze zarobić – średni wzrost na S&P500 w ciągu roku od odwrócenia krzywej to 13,48% (na podstawie raportu Bank of America Merill Lynch). Stąd wniosek, że w tym momencie inwestorzy powinni stać się dużo bardziej uważni, ale najpewniej nie jest to jeszcze moment na opuszczanie rynku akcji. Na wyjście będzie jeszcze czas. - komentuje Tomasz Kuprasz

KWESTIA FRANKOWICZÓW W CENTRUM UWAGI

28 sierpnia na długo zapamiętają posiadacze akcji banków, szczególnie tych „frankowych”. Indeks WIG – Banki stracił 4,50% i spadł do najniższego poziomu od końcówki stycznia 2017 roku. Kurs Banku Millenium spadł o 13,32%, Santander Bank Polska o 6,93%, mBanku o 5,59%, Getin Noble Bank zaś o 5,54%. Wszystko to za sprawą opublikowanej przez Biuro Studiów i Analiz Sądu Najwyższego informacji na temat kredytów frankowych. Autorzy opracowania ocenili, że kredyty frankowe oprocentowane z wykorzystaniem stawki LIBOR (dla CHF) były kredytami złotówkowymi indeksowanymi do franka szwajcarskiego. Jest to zbieżne z oczekiwanym w miesiącu wrześniu orzeczeniem TSUE. Sądy w coraz większej ilości przypadków przychylają się ku pozytywnemu orzecznictwu dla frankowiczów. Przykładem może być Sąd Okręgowy w Warszawie, który uznał, że istnieje duże prawdopodobieństwo wygrania sprawy przez frankowicza, więc nie ma potrzeby, aby kredytobiorca w trakcie trwania sprawy płacił co miesiąc raty.  Wyceny banków mających w swoich portfelach kredyty walutowe w ostatnich miesiącach obniżyły się o kilkadziesiąt procent. - komentuje Andrzej Jelinek. 

DLACZEGO POLSKA GIEŁDA SPADA?

Niewątpliwie polska giełda na tle indeksów światowych wypadła w sierpniu blado. Jedną z przyczyn może być fakt, iż Polska wciąż jest jeszcze zaliczana do krajów rozwijających się (słabość tej grupy pokazuje m. in. przedstawiony w dalszej części artykułu indeks MSCI Emerging Markets, dla którego sierpień z reguły jest słabszym miesiącem). Kolejnym czynnikiem jest słabość spółek Skarbu Państwa. Problemy mają zarówno spółki energetyczne jak i surowcowe. Kolejnym aspektem, którego nie można pominąć są problemy sektora bankowego. Na jego słabość mają też wpływ m. in. konsekwencje narzucenia przez KNF w 2015 roku dodatkowych wymogów kapitałowych, opodatkowanie aktywów, zwiększenie składek na BFG oraz wpłaty na fundusz przymusowej restrukturyzacji, który powstał m.in. ze względu na upadek SKOKu Wołomin. Aktualnie obserwowanym czynnikiem negatywnie wpływającym na sytuację banków są też upadłości dużych przedsiębiorstw, które nie spłaciły kredytów.

WYNIKI POSZCZEGÓLNYCH RYNKÓW

W sierpniu temperatura powietrza rosła, a rynki spadały. Negatywnie wyróżniły się największe polskie spółki tracąc ponad 6%. Spadły zarówno rynki rozwinięte (np. indeks spółek technologicznych w USA -2,60%)  i rozwijające się (np. indeks 50 największych spółek notowanych na Moskiewskiej Giełdzie Papierów Wartościowych -4,91%). Przyczyny takich wyników mogą być różne - okres wakacyjny, w którym z reguły spada zaangażowanie inwestorów, strach przed recesją czy niepewność związana z trwającym konfliktem między Stanami Zjednoczonymi i Chinami. 

Wyniki poszczególnych rynków przedstawia poniższa tabela. 

WYNIKI 1M NA 31.08.2019

INDEKS

KRAJ

 SIERPIEŃ 2019

STYCZEŃ - SIERPIEŃ 2019

WIG20

POLSKA

-6,24%

-6,21%

mWIG40

POLSKA

-4,67%

-3,62%

sWIG80

POLSKA

-2,90%

+9,89%

BUX

WĘGRY

-2,39%

+1,67%

RTS

ROSJA

-4,91%

+21,31%

XU100

TURCJA

-5,25%

+5,97%

DAX

NIEMCY

-2,05%

+13,07%

S&P500

USA

-1,81%

+16,74%

NASDAQ

USA

-2,60%

+20,01%

BOVESPA

BRAZYLIA

-0,69%

+15,07%

SHC

CHINY

-1,58%

+15,73%

NIKKEI

JAPONIA

-3,80%

+3,45%

 INDEKSY MSCI

W sierpniu spadały wszystkie rynki. Biorąc pod uwagę okres roczny MSCI USA zakończył sierpień na niewielkim plusie (+0,75%), MSCI Europe na niewielkim minusie (-0,67%), a MSCI Emerging Markets (-6,78%). Taka sytuacja - dobry wynik dla rynku amerykańskiego, a słaby dla rynków wschodzących powtarza się kolejny miesiąc z rzędu. Pisząc o rynkach rozwijających się, należy zwrócić uwagę, że są one bardzo zróżnicowane i ewentualne inwestycje w konkretnych państwach warto oceniać osobno. Bez względu na fakt na jakich rynkach chcemy inwestować, nie można zapomnieć o stałej kontroli rynków, m.in. ze względu na możliwość nadejścia recesji (na początku artykułu wypowiedział się na ten temat licencjonowany doradca inwestycyjny Tomasz Kuprasz). 

Zachowanie omawianych indeksów MSCI w przeciągu ostatniego roku przedstawia poniższy wykres.

MSCI_sierpien2019.png  

SUROWCE

W świetle wypowiedzi ekonomistów o możliwości nadejścia bessy oraz niepewnej sytuacji gospodarczej (np. wojna handlowa USA z Chinami) metale szlachetne cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów. Wyjątkowo zgodni co do możliwości wzrosru ich wartości i zasadności lokowania w nie części portfeli inwestycyjnych byli uczestnicy XXII Debaty PAP Biznes - Strategie rynkowe TFI (kilknij tutaj i przeczytaj naszą relację). 

Kolejny miesiąc z rzędu srebro przebiło złoto (srebro +11,81%, złoto +7,24%). Jednak porównując te wyniki od początku roku, złoto wciąż jest liderem wzrostów (złoto +19,36%, srebro +18,03%). Dodatkowo w sierpniu cena złota wyrażona w złotówce była najdroższa od 6 lat.

Oceniając wyniki wszystkich surowców od stycznia do końca sierpnia uwagę inwestorów zdecydowanie zdobył pallad (+28,57%), który w ubiegłym miesiącu zyskał niespełna 1% (+0,97%). Duże zyski od początku roku przyniosła inwestorom również ropa crude (+21,34%), która w ubiegłym miesiącu straciła prawie 6% (-5,94%). Na minusie pozostaje miedź (-4,29% w sierpniu i -3,02% od początku roku). 

FUNDUSZE INWESTYCYJNE

W przeciwieństwie do lipca, sierpień nie był dobrym miesiącem dla posiadaczy funduszy akcyjnych. Najgorzej poradziły sobie fundusze Opera Universa.pl (-12,04%), Rockbridge FIO Akcji Lewarowany (-11,75%) i QUERCUS lev (-10,82%). Powody do zadowolenia mieli natomiast inwestorzy posiadający w swoim portfelu inwestycyjnym fundusze inwestujące w złoto. Trzy najwyższe wyniki spośród wszystkich funduszy inwestycyjnych otwartych zajęły: Superfund Goldfuture (+12,20%), PKO Akcji Rynku Złota (+8,06%) i Investor Gold Otwarty (+6,40%). 

Na krajowym podwórku funduszy akcji uniwersalnych tylko jeden fundusz zakończył miesiąc na plusie - Rockbridge Dywidendowy (+2,16%). Na największym minusie w tej grupie miesiąc zakończył fundusz Skarbiec Akcja (-9,02%).

Odwrotna sytuacja miała miejsce na rynku funduszy polskich dłużnych papierów skarbowych długoterminowych. W tej grupie najniższy i jedyny ujemny wynik miesięczny przyniósł inwestorom fundusz PZU Papierów Dłużnych POLONEZ (-0,27%).  W sierpniu najwięcej z tej grupy zarobiły fundusze Rockbridge Obligacji 2 (+1,57%) i Rockbridge Obligacji (+1,55%). 

Sierpień przyniósł też spadki na pozytywnie wyróżniających się od początku roku wszystkich funduszach polskich małych i średnich spółek. Najmniej w ubiegłym miesiącu stracił fundusz Skarbiec Małych i Średnich Spółek (-0,42%), a najwięcej AGIO Akcji Małych i Średnich Spółek (-6,51%). 

Niestety żadnych dodatnich miesięcznych wyników nie zanotowały również fundusze akcji globalnych rynków wschodzących. Z najmniejszą stratą sierpień zakończył fundusz Skarbiec Emerging Markets Opportunities (-2,46%), a z największą stratą Allianz Akcji Rynków Wschodzących (-6,07%). 

Wśród funduszy akcji globalnych rynków rozwiniętych tylko 2 zakończyły sierpień na plusie - AXA Selective Equity (+1,35%) oraz PKO Medycyny i Demografii Globalny (+0,15%). Największą miesięczną stratę w tej grupie zanotowały fundusze Alior Fundusz funduszy Strategia Dynamiczna (-4,55%) i Allianz Akcji Globalnych (-3,88%).

JAKI FUNDUSZ INWESTYCYJNY WYBRAĆ -  AKCYJNY CZY OBLIGACYJNY?

Efektywną podpowiedzią może się okazać autorska strategia inwestowania w fundusze inwestycyjne opracowana przez licencjonowanego doradcę inwestycyjnego Tomasza Kuprasz. Portfele modelowe Trójmiejskiej Kancelarii Finansowej bazują na części obligacyjnej (głównie obligacji skarbowych) z dodatkowym udziałem funduszy akcyjnych (+20%; +40%; +60%). Portfel dzięki zastosowaniu strategii oraz stałej kontroli doradcy może być doskonałym rozwiązaniem dla osób poszukujących stabilności swoich inwestycji przy minimum uwagi ze strony inwestora. Więcej informacji znajduje się tutaj. 

 

Marta Myślinska, TKF

WRÓĆ DO GÓRY