KOMENTARZ 09.09.2022

KOMENTARZ 09.09.2022

Analogie na SP500 - historia lubi się powtarzać, ale nie musi. Czy czekają nas głębsze spadki? Komentuje Tomasz Kuprasz, Doradca Inwestycyjny nr 553, Wiceprezes Zarządu TKF

Czasami mówi się, że nic dwa razy się nie zdarzy, a przy komentarzach do wyników zawsze znajdzie się zapis: „wyniki historycznie nie dają gwarancji powtórzenia się w przyszłości”. Tak więc z pewną dozą ostrożności obserwujemy analogię obecnego przebiegu wykresu S&P500 do lat wcześniejszych. Obecna sytuacja jest jednak nad wyraz podobna do wydarzeń sprzed lat. Zwolennicy obozu niedźwiedzi chcą widzieć na wykresach analogię do roku 1972 czy do okresu wielkiego krysysu z 2008 roku. W tym drugim przypadku korelacja przebiegu notowań wynosi aż 91%. Oznaczałoby to jednak, że jesteśmy dopiero w połowie ruchu spadkowego, a najgorsze jeszcze przed nami.  Są jednak i tacy co widzą to w trochę bardziej różowych barwach i dopatrują się podobieństwa w przebiegu notowań do lat np. 1962 czy 2015 (w obu przypadkach po okresie spadków, których zakres był mniej więcej podobny do obecnego poziomu przeceny, nastąpiły mocne wzrosty, które wyniosły notowania na nowe szczyty). W tym drugim przpadku korelacja znów wynosiłaby 86%. Warto w tym miejscu wspomnieć, że jeżeli już dokonywać takich porównań, bardziej wiarygodne jest skupienie się na najświeższych danych gdyż świat finansów bardzo szybko się zmienia (w podanych przykładach dość łatwo zanegować np. scenariusz wzrostowy z 2015 porównując jakie otoczenie, instrumenty i możliwości ma dzisiaj FED teraz, a jakie miało 7 lat temu).

Jeżeli chciałbyś ostrzymać dodatkowe informacje jak np. komentarz i wykresy pokazujące opisane analogie zapraszamy do zapisania się na nasz newsletter. 

 

                                                                                                                                                                 

  Tomasz Kuprasz 
Doradca Inwestycyjny ne 553

Wiceprezes Zarządu TKF 

09.09.2022

 

 

Interesuje Cię więcej informacji na temat bieżących wydażeń? Dołącz do naszego newslettera. Napisz na info@tkf.pl lub skorzystaj z formularza kontaktowego. 

 

Chciałbyś zostać jednym z naszych klientów i zacząć zyskownie inwestować sprawdź naszą ofertę tutaj

WRÓĆ DO GÓRY