Portfele modelowe

Portfele modelowe

Niezależnie od tego czy chcesz samodzielnie dokonywać wyboru funduszy inwestycyjnych do swojego portfela czy też preferujesz gotowe rozwiązania w postaci portfeli modelowych bezpłatna platforma https://funduszetkf.pl przyjdzie Ci z pomocą.

Twoje zdywersyfikowane oszczędności

Dywersyfikacja to temat rzeka (niestety często lekceważony przez inwestorów). W tym miejscu skupmy się tylko na jednym z jej najważniejszych aspektów – dywersyfikacji zespołu zarządzających danymi funduszami, które w znacznym stopniu rozwiązuje wykorzystanie portfeli modelowych.

Portfele modelowe są kierowane do osób, które nie chcą lub nie mogą poświęcić czasu na samodzielne inwestowanie, bądź też nie mają doświadczenia i obawiają się podejmowania decyzji inwestycyjnych. Portfele modelowe w swoim założeniu zdejmują z inwestora ciężar dokonywania selekcji funduszy. Z reguły zdywersyfikowany portfel modelowy składa się z minimum 4 funduszy w danej klasie aktywów – w ten sposób inwestujesz w jedną klasę aktywów, ale Twój portfel składa się z funduszy zarządzanych przez inne zespoły, pochodzące z innych TFI. Ich dobór odbywa się poprzez dokonanie oceny ilościowej (dokonywanej na podstawie danych statystycznych i wybranych wskaźników) i jakościowej (m.in. dotyczy ona oceny zespołu zarządzającego danym funduszem, danego TFI jak również analizy informacji zawartych np. w sprawozdaniu finansowym). Pierwsza z nich wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, w drugiej niezbędna jest możliwość osobistego kontaktu z zespołem zarządzających, dodatkowo obie oceny wymagają dużej ilości czasu. Takie podejście do budowy portfela wyklucza jeden z najczęstszych błędów inwestora indywidualnego – wybór funduszu na podstawie wyników historycznych, bez informacji np. o ryzyku jakie podjął dany zarządzający w porównaniu do swojej konkurencji. Tak ułożony portfel modelowy powinien być dla Ciebie odpowiedni po uprzednim zdefiniowaniu kilku parametrów, takich jak: oczekiwana stopa zwrotu, horyzont inwestycyjny i akceptowany poziom ryzyka. W skrócie – jeśli chcesz inwestować możliwie jak najbardziej bezpiecznie – odpowiednie dla Ciebie będą Portfel Płynnościowy (wybierz ten link i sprawdź kartę portfela płynnościowego) lub Portfel dłużny (wybierz ten link i sprawdź kartę portfela dłużnego). Jeśli zaś oczekujesz wyższej stopy zwrotu i jednocześnie akceptujesz wyższe ryzyko inwestycyjne powinieneś się zainteresować Portfelem Dłużnym +20%, Portfelem Dłużnym +40% lub też Portfelem Dłużnym +60%. 

 

WYNIKI PORTFELI MODELOWYCH NA 31.03.2020*
  1M 3M 12M 24M 36M 60M
Portfel Płynnościowy -1,71% -0,89% +1,16%      
Portfel Dłużny -1,14% +0,27% +3,08%      
Portfel Dłużny +20% -3,19% -2,65% -0,21% +0,77% +6,82% +14,32%
Portfel Dłużny +40% -5,41% -5,72% -3,74% -3,72% +3,47% +15,20%
Portfel Dłużny +60% -5,64% -7,24% -6,50% -6,78% -0,93% +12,77%

*portfel płynnościowy oraz dłużny backtest do 30.06.2018, portfel dłużny +20%, portfel dłużny +40%, portfel dłużny +60% backtest do 30.06.2019

Korzyści portfeli modelowych

Zastanawiasz się dlaczego miałbyś skorzystać z portfeli modelowych i czy są one dla Ciebie odpowiednie? Musisz pamiętać również o tym, iż każdy z portfeli modelowych jest kierowany do inwestora o konkretnych preferencjach. Portfel modelowy nie jest budowany przypadkowo Przygotowując portfel, na podstawie naszego doświadczenia określimy potencjalne grupy docelowe dla każdego z nich. i jeśli masz problem z odpowiednim doborem portfela modelowego zachęcamy do kontaktu z nami: https://tkf.pl/pl/kontakt/.

 

Poniżej znajdziesz kilka ważnych informacji, które powinny Ci pomóc w przekonaniu się czy portfele modelowe będą dla Ciebie przydatne.

Portfele modelowe będą dla Ciebie odpowiednie jeśli:

 • Cenisz sobie wygodę i możliwość wglądu online 24 godziny na dobę do Twoich oszczędności

 • Masz niewielką wiedzę i doświadczenie w inwestowaniu w fundusze inwestycyjne

 • Nie masz czasu na ciągłe kontrolowanie poszczególnych inwestycji i analizę zmieniającej się sytuacji rynkowej

 • Obawiasz się skutków samodzielnie podejmowanych decyzji

 • Chcesz dokonać dywersyfikacji oszczędności pomiędzy kilka TFI i nie masz możliwości dokonania tego online lub fizycznie w innym miejscu – portfele modelowe TKF konstruowane są z ponad 200 funduszy otwartych

 • Szukasz gotowego rozwiązania, które uwzględni Twoje oczekiwania dotyczące m.in. ryzyka czy płynności (dostępności do zainwestowanych przez Ciebie pieniędzy)

 • Szukasz profesjonalnego doradztwa inwestycyjnego

 • Chcesz zwiększyć bezpieczeństwo Twoich decyzji finansowych poprzez współpracę z podmiotem nadzorowanym przez KNF (Komisję Nadzoru Finansowego)

Portfele modelowe nie będą dla Ciebie odpowiednie jeśli:

 • Oczekujesz gwarancji kapitału lub gwarancji konkretnego poziomu zysków (jeśli takie są Twoje oczekiwania sprawdź naszą ofertę dotyczącą lokat strukturyzowanych)

 • Oczekujesz indywidualnego doradztwa i budowy portfela dostosowanego w 100% do Twojej indywidualnej sytuacji – jeśli tak w tym miejscu https://tkf.pl/pl/doradztwo-inwestycyjne/ znajdziesz więcej informacji na temat indywidualnego doradztwa inwestycyjnego.

 • Oczekujesz optymalizacji podatkowej dzięki inwestowaniu w fundusze inwestycyjne – w takim przypadku zapoznaj się z ofertą IKE oraz IKZE

 

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o portfelach modelowych?

 • Portfele modelowe są zależnie od sytuacji rynkowej oraz innych czynników (np. zmiany polityki inwestycyjnej danego funduszu czy zmiany zespołu zarządzających). Mogą się zmieniać kilka razy w roku.

 • Aktualizacja karty portfela dokonywana jest co miesiąc.

 • Informację o zmianach wraz z komentarzem otrzymasz drogą elektroniczną.

 • Korzystanie z portfeli modelowych nie wiąże się z żadnymi kosztami.

 • Możesz korzystać z różnych portfeli jednocześnie – przykładowo portfel płynnościowy może być wykorzystany do środków, które mogą być Ci potrzebne w niedalekiej przyszłości (remont domu, zakup samochodu, mieszkania itd.), portfel agresywny zaś może być wykorzystany dla środków z myślą o długoterminowej inwestycji.

 • Możesz się z nami skontaktować celem uzyskania większej ilości informacji na temat portfeli modelowych lub np. bezpłatnej porady dotyczącej Twojej indywidualnej sytuacji - czy portfele modelowe będą dla Ciebie odpowiednie czy też potrzebujesz indywidualnie budowanego portfela. 

 

Zespół Trójmiejskiej Kancelarii Finansowej

WRÓĆ DO GÓRY