KOMENTARZ 13.05.2022

KOMENTARZ 13.05.2022

W ślad za wzrostem stóp procentowych, zaczęły rosnąć stawki oprocentowania depozytów w bankach. Czy jest to jednak już interesująca oferta? - komentuje Tomasz Kuprasz, Doradca Inwestycyjny nr 553, Wiceprezes Zarządu TKF

 

Od dłuższego czasu wielu ekonomistów wskazywało na bardzo „dziwną” sytuację na rynku depozytów. Tzn. z jednej strony wzrost stóp procentowych powodował wzrost oprocentowania kredytów, ale w żaden sposób nie przekładało się to na ofertę banków obszarze lokat. Sprawa stała się na tyle poważna, że ostatecznie głos zabrał nawet Mateusz Morawiecki – „Koledzy, przebudźcie się!”. Rząd nie ma bezpośrednich narzędzi, którymi mógłby podnieść depozyty. Niemniej jednak pojawiło się kilka pomysłów, które mogą skłonić banki do uatrakcyjnienia oferty w obawie o konkurencję. Wśród różnych opcji pojawiła się propozycja obligacji oprocentowanych stawką inflacji, a w ostatnich dniach bardziej konkretna propozycja wprowadzenia obligacji oprocentowanych skarbowych stawką WIBOR. Na odpowiedź nie było trzeba długo czekać. Jedna po drugiej pojawiają się nowe oferty sięgające 5%. W środę pojawiała się nawet zapowiedź prezesa Pekao (Leszka Skiba) podniesienia oprocentowania do 6%. Warto jednak zwrócić uwagę, że obecnie oferty te objęte są wieloma warunkami, m.in.: kierowane są przede wszystkim dla nowych środków, są to głównie oferty z ograniczeniami kwotowymi i co do zasady zawierane na długie okresy (12,18,24 miesiące).

W tej sytuacji warto zwrócić uwagę na fundusze obligacji krótkoterminowych. Fundusze te w swoich portfelach posiadają głównie obligacje oprocentowane stawką WIBOR + marża (choć należy pamiętać, że oprócz obligacji skarbowych, w portfelach tych znajdują się również obligacje przedsiębiorstw). W wielu przypadkach wyniki z tych funduszy mają bardzo duże szanse na przebicie oprocentowania depozytów. Przede wszystkim nie ma tu jednak żadnych dodatkowych warunków. Może to być istotne, w czasach kiedy sytuacja jest bardzo niepewna i decyzje inwestycyjne muszą być częściej korygowane.

Przykładem ciekawych rozwiązań, które mogą być alternatywą dla lokat, są np. fundusze: Superfund Spokojna Inwestycja oraz Esaliens Konserwatywny. Oba fundusze dostępne są na platformie www.funduszetkf.pl bez żadnych warunków i dodatkowych kosztów.

 

Tomasz Kuprasz

Doradca Inswestycyjne nr 553
Wiceprezes Zarządu TKF 

13.05.2022

 

 

Interesuje Cię więcej informacji na temat bieżących wydażeń? Dołącz do naszego newslettera. Napisz na info@tkf.pl lub skorzystaj z formularza kontaktowego. 

 

Chciałbyś zostać jednym z naszych klientów i zacząć zyskownie inwestować sprawdź naszą ofertę tutaj

WRÓĆ DO GÓRY