Fundusze inwestycyjne - podsumowanie 2019 roku

Fundusze inwestycyjne - podsumowanie 2019 roku

Mimo zapowiadanej bessy, w 2019 roku większość funduszy inwestycyjnych wypracowało dla swoich inwestorów bardzo wysokie zyski.

W grudniu 2018 roku S&P500 stracił 9,2% i był najgorszym grudniem od 1931 roku. Nic dziwnego, że w 2019 rok inwestorzy wchodzili w kiepskich nastrojach. Nie brakowało głosów o bessie, która miała zbliżać się wielkimi krokami. Tymczasem minony - 2019 rok, przyniósł inwestorom dodatnie wyniki we wszystkich głównych klasach aktywów  - komentuje Prezes Zarządu TKF, Andrzej Jelinek. 

Szczegółowe dane w tabeli poniżej (źródło: Guide to the Markets, 1Q 2020, J.P.Morgan Asset Management). 

wyniki2005_2019.jpg

Jednak powodów do radości nie mieli inwestorzy, którzy zdecydowali się na dywersyfikację, a zaufali tylko i wyłącznie dużym i średnim polskim spółkom (określa się to jako home bias - kiedy to inwestorzy mają tenedencję do nadmiernego wykorzystywania lokalnego rynku, a unikają rynków zagranicznych) - dodaje Prezes Zarządu TKF, Andrzej Jelinek. 

Zdywersyfikowany portfel funduszy inwestycyjnych przyniósł bardzo dobre wyniki wielu inwestorom. Najlepszym funduszem w 2019 roku okazał sieę PKO Akcji Rynku Złota, który w 2019 roku zarobił dla swoich inwestorów ponad 55%. Na drugim miejscu znalazł się Investor Nowych Technologii z wynikiem niespełna 40%, a na trzecim Esaliens Okazji Rynkowych z prawie 38% zyskiem. 

POLSKA

Wyniki funduszy inwestycyjnych klasyfikowanych jako fundusze inwestujące w Polsce mogą sprawić przeciętnemu inwestorowi wiele problemów w ich zrozumieniu i interpretacji. Z pomocą przychodzi tu lektura podstawowych dokumentów publikowanych przez TFI lub korzystanie z usług profesjonalnych dystrybutorów, jakim jest np. Trójmiejska Kancelaria Finansowa. 

Najwyższy roczny wynik w grupie funduszy polskich długoterminowych papierów skarbowych wypracował fundusz PZU Papierów Dłużnych Polonez zyskując w ciągu 2019 roku ponad 8%. Wielu inwestorów zadaje sobie pytanie jak to jest możliwe? Odpowiedź sprowadza się do analizy sytuacji na rynku papierów skarbowych w 2019 roku oraz składu portfela funduszu (na koniec 2019 roku fundusz miał 25% w zagranicznych dłużnych papierach wartościowych). Rozważając alokację kapitału w fundusze dłużne, od których inwestorzy oczekują mniejszego ryzyka inwestycyjnego, nie powinno się kierować tylko wynikami historycznymi. Wskazówki dotyczące inweatowania w fundusze, które powinny charakteryzować się najmniejszym poziomem ryzyka inwestycyjnego umieściliśmy w artykule o funduszach oszczędnościowych (kliknij tutaj i przeczytaj).

Wśród funduszy uniwersalnych akcji polskich najlepszy okazał się Investor Akcji z prawie 24% zyskiem. Można zapytać jak to  możliwe skoro WIG, który jest w 90% benchmarkiem tego funduszu zyskał w 2019 roku 0,25%? Odpowiedź jest bardzo prosta - fundusz przez większość część roku tylko w połowie inwestował w Polsce i korzystał w bardzo dobrego okresu dla innych giełd (głównie amerykańskiej). 

Najwyższy wynik w grupie funduszy akcji polskich małych i średnich spółek wypracował zarządzany przez Michała Stalmacha fundusz Skarbiec Małych i Średnich Spółek. Skarbiec Małych i Średnich Spółek jest najlepszy w swojej grupie zarówno pod względem wyniku rocznego, trzyletniego jak i pięcioletniego. Oba wyżej wymienione fundusze można bezpłatnie nabyć na naszej platformie www.funduszetkf.pl

ŚWIAT

Najwięcej wśród uniwersalnych funduszy globalnych papierów dłużnych zarobił w 2019 roku Esaliens Globalnych Papierów Dłużnych zyskując 8,6%. Na globalnym rynku zarówno akcji wschodzących jak i rozwiniętych najwięcej zarobiły fundusze zarządzane przez Skarbiec TFI. Na pierwszym miejscu w grupie funduszy akcji globalnych rynków wschodzących znalazł się fundusz Skarbiec Emerging Markets Opportunities z wynikiem 22,4%, a zwycięzcą wśród funduszy akcji globalnych rynków rozwiniętych okazał się Skarbiec Spółek Wzrostowych zyskując w ciągu ubiegłego roku prawie 34%.

Największym zwycięzcą ubiegłego roku zarówno w grupie funduszy surowcowych metali szlachetnych jak i wszystkich funduszy inwestycyjnych okazał się PKO Akcji Rynku Złota, którego posiadacze zarobili w 2019 roku aż 55,2%. Złoto fizyczne zyskało w 2019 roku niespełna 19% . Jak więc fundusz rynków surowcowych mógł zarobić w tym samym czasie ponad 55%? Fundusz PKO Akcji Rynku Złota nie inwestuje bezpośrednio w złoto ani w inne instrumenty finansowe odzwierciedlające wartość tego kruszcu. PKO Akcji Rynku Złota inwestuje głównie w akcje kopalni zajmujących się wydobyciem złota i w akcje innych spółek działających na rynku metali szlachetnych, które w przeciągu ostatniego roku zyskały na wartości dużo więcej niż samo złoto. 

Wyniki funduszy inwestycyjnych, które uzyskały najwyższy roczny wynik w swojej kategorii przedstawia poniższa tabela. 

WYNIKI 1R NA 31.12.2019

Grupa funduszy

I miejsce

wynik II miejsce wynik III miejsce wynik

wszystkie fundusze

PKO Akcji Rynku Złota

+55,2%

Investor Nowych Technologii

+39,4%

Esaliens Okazji Rynkowych

+37,7%

fundusze polskich długoterminowych papierów skarbowych

PZU Papierów Dłużnych POLONEZ

+8,02%

PZU Dłużny Aktywny

+7,5% NN FIO Obligacji 2 +5,09%

fundusze uniwersalnych akcji polskich

Investor Akcji

+23,7%

Investor Akcji Spółek Dywidendowych

+18,9%

Rockbridge Dywidendowy

+12,9%

fundusze polskich małych i średnich spółek

Skarbiec Małych i Średnich Spółek

+23,0% BNP Paribas Małych i Średnich Spółek +22,9%

Investor Top 25 Małych Spółek

+16,3%
fundusze uniwersalne globalnych papierów dłużnych Esaliens Glonalnych Papierów Dłużnych +8,6% Allianz PIMCO Income +6,4% Allianz PIMCO Global Bond +6,3%

fundusze akcji globalnych rynków wschodzących

Skarbiec Emerging Markets Opportunities

+22,4%

MetLife Akcji Rynków Wschodzących

+20,3%

PZU Akcji Rynków Wschodzących

+17,4%

fundusze akcji globalnych rynków rozwiniętych

Skarbiec Spółek Wzrostowych

+33,9%

AXA Selective Equity

+30,8%

NN [L] Globalny Odpowiedzialnego Inwestowania

+29,6%
fundusze rynków surowcowych - metale szlachetne PKO Akcji Rynku Złota +55,2% Superfund Goldfuture +36,6% QUERCUS Gold +14,1%

Marta Myślinska TKF, 10.01.2020

WRÓĆ DO GÓRY