Inwestowanie w alkohole kolekcjonerskie - premiera whisky Glen Grant 1948

Inwestowanie w alkohole kolekcjonerskie - premiera whisky Glen Grant 1948

Po 66 latach leżakowania w destylarni Glen Grant, zawartość beczki o numerze 1369 została przelana do zaledwie 160 butelek, by cieszyć kolekcjonerów whisky. Skorzystaliśmy z zaproszenia Wealth Solutions i wzięliśmy udział w uroczystości.

Kilkanaście lat temu, jeszcze będąc studentem, whisky kojarzyło mi się tylko i wyłącznie z butelką Red Label Johnnie Walker. Chwilę później konkurentem dla niego został Grants. Ze względu na mocno ograniczony studencki budżet, te dwie butelki stanowiły wówczas symbol luksusu w skromnych progach Domów Studenckich Uniwersytetu Gdańskiego. Jak sięgam pamięcią to jeszcze za czasów studenckich moje podniebienie raczyło się butelką Black Label. Kilka lat później do grona moich faworytów urosły już butelki single malt: Glenlivet, Glenfarclas, Glen Grant czy też za sprawą serialu „Suits” – Macallan.

4_w_co_inwestowac_tkf.jpg

Lata mijały i nadszedł dzień 13 maja 2014 roku. W tym dniu mieliśmy zaszczyt wziąć udział w światowej premierze jednej z najstarszych whisky na Świecie - 66-letniej whisky z destylarni Glen Grant. Obawiam się, że od tego dnia każdy łyk whisky nigdy już nie będzie smakował tak jak wcześniej.

Oficjalna premiera miała miejsce w Hotelu Polonia Palace w Warszawie i była transmitowana on-line. Prowadzącym ceremonię był Maciej Orłoś. Wydarzenie to zaszczycili swoją obecnością Michael Urquhart Managing Director w firmie Gordon & MacPhail (ta rodzinna firma na swoim koncie ma wprowadzenie na rynek dwóch najstarszych whisky w historii - Mortlach 70 YO, wycenianą wg portalu Whisky Exchange na 17500 GBP za jedną z 54 butelek oraz Glenlivet 70YO wycenianą wg tego samego źródła na 14995 GBP za jedną z 200 butelek) oraz Charles MacLean - jeden z największych na świecie autorytetów na rynku whisky.

Limitowana edycja 66-letniej whisky Glen Grant, została zabutelkowana przez Gordon & MacPhail dla Wealth Solutions, firmy specjalizującej się w dostarczaniu koneserom i kolekcjonerom unikalnych trunków, przedmiotów kolekcjonerskich oraz dzieł sztuki. Każdy dekanter jest numerowany oraz wyposażony w specjalną skrzynkę, wykonaną z drewna mahoniowego. Elementem tej kolekcjonerskiej edycji jest również, wydana specjalnie na tę okazję, książka autorstwa Charlesa MacLeana. Wszystkie dekantery 66-letniej whisky Glen Grant zostały sprzedane już w trakcie przedsprzedaży poprzedzającej oficjalną premierę tego trunku. Już wkrótce, jedną z tych wyjątkowych butelek będą Państwo mogli zobaczyć przy okazji spotkania z nami w siedzibie Trójmiejskiej Kancelarii Finansowej w ArtDeco w Gdyni przy ulicy I Armii Wojska Polskiego 10.

Inwestowanie w whisky kolekcjonerskie może mieć dwa wymiary - spekulacyjny, mające na celu szybką sprzedaż lub też długoterminowy. Warto obserwować wyniki aukcji w największych domach aukcyjnych specjalizujących się w wyjątkowych alkoholach. Takim przykładem może być Bonhams. W listopadzie 2015 roku Glen Grant 1948 66YO został sprzedany za kwotę ok. 42 000 PLN, co stanowiło wzrost ceny o blisko 30% od ceny zakupu. Zobacz aukcję

 

Zespół Trójmiejskiej Kancelarii Finansowej

WRÓĆ DO GÓRY