Wielka sztuka na czterech kołach.  Wystawa kolekcji BMW Art Car po raz pierwszy w Polsce.

Wielka sztuka na czterech kołach. Wystawa kolekcji BMW Art Car po raz pierwszy w Polsce.

Marka BMW przygotowała niezwykłe wydarzenie dla miłośników sztuki współczesnej oraz entuzjastów motoryzacji.

Modele BMW Art Cars, które są wystawiane w Warszawie, stworzyli: Andy Warhol, Roy Lichtenstein, Alexander Calder, David Hockney, Jenny Holzer oraz Jeff Koons. Każda z prac reprezentuje odmienne artystyczne podejście.
 

Kolekcja BMW Art Car obejmuje wyjątkowe kreacje modeli BMW autorstwa światowej sławy artystów. Inspiratorem jej powstania był francuski kierowca wyścigowy Hervé Poulain oraz dyrektor BMW Motorsport Jochen Neerpasch. W 1975 roku Poulain zwrócił się do przyjaciela, amerykańskiego artysty Alexandra Caldera, aby ten pomalował jego auto wyścigowe BMW 3.0 CSL. Kreacja Caldera miała uzyskać efekt odzwierciedlenia ruchu i dynamiki. To pierwsze artystyczne BMW będzie jednym z sześciu prezentowanych podczas wystawy w CSW.

W kolejnych latach Roy Lichtenstein w BMW 320i (1977) oraz Andy Warhol (1979) wykorzystali karoserie pojazdów jako malarskie płótna, na których starali się uchwycić istotę ruchu. Andy Warhol tak opowiadał o swojej idei przeobrażenia kultowego auta wyścigowego BMW M1: „Chciałem stworzyć żywy obraz prędkości. Jeśli auto jest naprawdę szybkie, wszystkie kontury i kolory zacierają się.”

W 1995 roku David Hockney pokrył nadwozie BMW 850 CSi obrazami przedstawiającymi wnętrze samochodu – począwszy od silnika aż po ukochane psy artysty pokazane na tylnym siedzeniu. „Długi czas przyglądałem się samochodowi BMW, jaki otrzymałem. Wreszcie doszedłem do wniosku, że to dobry pomysł, żeby pokazać to auto jakby widziane od środka” – mówił o swojej pracy Hockney.

Apel „Chroń mnie przed tym, czego pragnę” (Protect me from what I want) to tylko jedna z kilku prowokacyjnych myśli, tzw. „truizmów” umieszczonych przez słynną amerykańską artystkę konceptualną Jenny Holzer na kolejnym z modeli (BMW V12 LMR), który zostanie pokazany na wystawie.
BMW_M3_GT2_Jeff_Koons_2010_(5).JPG

 

Artystą, który stworzył najnowszy projekt w ramach BMW Art Car Collection, jest Jeff Koons. Jego dzieło  ̶  BMW M3 GT2  ̶  w 2010 roku wzięło udział w wyścigu Le Mans. „Te wyścigowe auta są esencją życia  ̶  potężne i pełne energii. Możesz się przyłączyć, dodać coś od siebie, wreszcie pozwolić się ponieść. Po maską kryje się mnóstwo energii, a ja chciałem pozwolić moim pomysłom, aby poniosła je ta energia samochodu, aby się z nią połączyły“ – tak Koons opisywał swoją inspirację.

To przy tym aucie spędziliśmy najwięcej czasu - esencja piękna sztuki.

 

 

W kolekcji BMW Art Car oprócz modeli, które zostały pokazane w Warszawie, znajdują się także prace takich artystów, jak Frank Stella, Ernst Fuchs, Robert Rauschenberg, M.J. Nelson, Ken Done, Matazo Kayama, César Manrique, A.R. Penck, Esther Mahlangu, Sandro Chia oraz Olafur Eliasson. Fascynują zarówno miłośników sztuki, jak i fanów marki BMW. Ze względu na swoją unikatowość (nie ma na świecie odpowiednika), jak i zaangażowanych artystów, kolekcja została uznana za bezcenną.

„Dzieła z kolekcji BMW Art Car prezentowane były w najbardziej prestiżowych  przestrzeniach wystawowych na świecie, takich jak paryski Luwr czy Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Jestem przekonany, że warszawska wystawa będzie wspaniałym przeżyciem, które połączy fanów motoryzacji, designu oraz sztuki współczesnej” – mówi Paul de Courtois, Dyrektor Generalny BMW Group Polska.

Zaangażowanie BMW Group w kulturę
BMW Group od ponad 40 lat angażuje się w projekty kulturalne na całym świecie. Udział w wydarzeniach kulturalnych i długofalowa współpraca z instytucjami kultury jest kluczowym elementem strategii firmy w zakresie odpowiedzialności społecznej. Najważniejsze obszary działań BMW Group to sztuka współczesna, jazz i muzyka klasyczna, a także architektura i design. Do najbardziej znanych projektów należy kolekcja BMW Art Cars, w ramach której światowej sławy artyści (m.in. Jeff Koons, Andy Warhol czy Roy Liechtenstein) stworzyli artystyczne wizje modeli BMW. Wyjątkowo innowacyjny charakter mają dwa kolejne projekty realizowane w skali międzynarodowej: mobilne laboratorium idei dla wielkich miast BMW Guggehnheim Lab oraz BMW Tate Live - transmitowane na żywo w sieci wydarzenia artystyczne. Prestiżowy przewodnik „BMW Art Guide by Independent Collectors” prezentuje najważniejsze prywatne kolekcje sztuki nowoczesnej, a w pierwszej edycji znalazło się dwóch polskich kolekcjonerów. W Polsce BMW Group od lat jest partnerem Festiwalu Ludwiga van Beethovena, organizuje koncerty BMW Jazz Club oraz ściśle współpracuje z Teatrem Wielkim – Operą Narodową.


Wystawa BMW Art Car Collection
23.09 – 19.10.2014
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski  
Warszawa, ul. Jazdów 2

Wstęp wolny.

źródło: http://bmw-art-cars.pl/

Zespół Trójmiejskiej Kancelarii Finansowej

WRÓĆ DO GÓRY