Zaproszenie IFM Global Funds S. A.– 20.09.2018
Korzystając z zaproszenia IFM Global Funds S. A. weszliśmy w jesienny tryb spotkań z zarządzającymi.
Dzięki zaproszeniu Prezesa Zarządu IFM Global Funds S. A. – Pana Aleksandra Jawień, w czwartek 20.09.2018 roku wysłuchaliśmy prezentacji Dominika Bekkewolda z Fidelity International i Piotra Krawczyńskiego z NN Investment Partners TFI „Atrakcyjne dywidendy – gdzie je znaleźć i jak z nich korzystać” Po prelekcji uczestniczyliśmy w panelu dyskusyjnym na temat rynku akcji, obligacji korporacyjnych oraz nieruchomości mieszkaniowych.
Dominik Bekkewold rozpoczął dyskusję od aspektu - jak duże jest ryzyko nie posiadania ryzyka w portfelu? To uwidoczniało się przez lata u inwestorów, którzy oczekując spadków, obawiali się posiadania nawet w niewielkiej części ryzykownych pozycji. Tymczasem zyski wypracowane przez giełdy nie przysporzyły im wzrostów portfeli inwestycyjnych. Przedstawiciel Fidelity Internationalzwrócił również uwagę na obecną hossę, która owszem jest najdłuższa, ale nie najbardziej rentowna.
W dalszej części naszego spotkania rozmawialiśmy głównie o bardzo pożądanych przez inwestorów rozwiązaniach dywidendowych. Dominik Bekkewold przedstawił dane, z których wynika, iż obecnie mamy zauważalnie większe dywidendy niż 10 lat temu. Poznaliśmy również kilka kluczowych aspektów, na które zwracają uwagę zarządzający Fidelity – m.in. fakt, iż do spółek z dywidendą powyżej 5% podchodzą bardzo ostrożnie - spółka nie wie co zrobić z pieniędzmi, nie ma pomysłu na dalszy rozwój.
Następnie głos zabrał Piotr Krawczyński z NN Investment Partners TFI. Jego zdaniem (z czym zgadzamy się w 100%) powinna dominować płynność - safety first.
Nie ma czegoś takiego jak kilka procent bez ryzyka, co wśród polskich inwestorów jest uważane za normę. Będziemy to widzieli po wynikach funduszy pieniężnych - nie mają szans na powtórzenie wyniki z ubiegłego roku. Podobnie będzie wyglądała sytuacja z funduszami polskich obligacji. Najlepiej mają szanse zachować się te aktywnie zarządzane, np. NN obligacji.
Następnie dyskusja przeniosła się na rynki akcji. Piotr Krawczyński zwrócił uwagę na bardzo dobre fundamenty gospodarki USA.. Wyniki spółek są zdecydowanie najlepsze - spółki z S&P500 w 80% przebiły prognozy analityków. Obecnie w USA mamy wielki sentyment, boom i wiarę. Może wzrośnie ściągalność podatków, jak za czasu JFK. Reforma podatkowa spowodowała odpływ dolara z Europy, tym samym jego umocnienie. - całościowo potężny boost dla przedsiębiorców. Spółki cały czas rosną – potwierdza się znane powiedzenie - nie walcz w trendem dopóki on jest bardzo wyraźny.
Problemem w Europie jest fakt, że spółki nie wykorzystały swoich szans, zakończenie QE nie pobudziło ich tak jak oczekiwano. Warto zwrócić uwagę na dobre perspektywy dla Japonii.
Na sytuację inwestorów w Polsce warto spojrzeć nieco szerzej i cofnąć się do poprzedniej hossy. W 2006-2007 za dużo inwestowano na GPW, a nie posiadano akcji zagranicznych. Taka sytuacja – brak dywersyfikacji, spowodowała nieefektywne wykorzystanie sytuacji na światowych giełdach. Obecnie warto przyglądać się inflacji, której pojawienie się i podwyżki stóp procentowych znacznie poprawią wyniki banków, których udział w WIG20 wynosi 30%.
Zespół Trójmiejskiej Kancelarii Finansowej